Финландия взе бронза в хокейния турнир

Капитанът на Финландия Саку Койву развява националното знаме след успеха над Словакия

Финландия спечели бронзовите медали на олимпийския турнир по хокей на лед за мъже във Ванкувър. В мача за трето място финландците победиха Словакия с 5:3 след решителен обрат в последната третина

Преди началото на последната третина Финландия изоставаше с 1:3, но в разстояние на по-малко от три минути стигна до три попадения. Тогава точни бяха Никлас Хагман и на два пъти Оли Йокинен. Валтери Филпула пък се разписа за 5:3 на празна врата секунди преди финалната сирена. Вратарят на бронзовите медалисти Мика Кипрусоф се отличи с 19 спасени шайби.

"Вярвахме, че можем да се върнем в мача и направихме страхотенв обрат. След 23 години в националния отбор, след пет олимпиади, мечтата ми се превърна в реалност. Ако някой преди олимпиадата ни беше казал, че ще спечелим бронзови медали, нямаше да повярваме", заяви Тиму Селане.

Олимпийският медал е четвърти за финландския тим в последните пет издания на олимпийските турнири по хокей на лед. В същото време Словакия не успя да спечели първия си медал след отделянето от Чехословакия през 1993 г.

Павол Демитра завърши с гол и две асистенции за Словакия. "Чувстваме се като най-големите губещи. Четвъртото място е по-лошо от осмото за мен", коментира той.

Преди четири години в Торино Финландия взе сребърен медал. Финландците Йере Лехтинен, Виле Пелтонен и капитанът Саку Койву спечелиха своя четвърти медал от зимна олимпиада, изравнявайки олимпийски рекорд.

Тази нощ домакинът Канада ще се изправи срещу САЩ във финала на турнира.