Ваня Стамболова спечели бронз на 400 м на световното в зала

Ваня Стамболова (вляво) спечели първия медал за България на световното първенство по лека атлетика в зала в Доха<br />

Българската лекоатлетка Ваня Стамболова спечели бронзов медал от световното първенство в зала. Тя финишира трета в бягането на 400 метра и спечели първия медал за България от шампионата в Доха.

Стамболова пробяга дистанцията за 51,50 секунди, което е неин личен резултат за сезона. По-бързи от нея бяха само победителката Деби Дън от САЩ с време 51,04 сек. и рускинята Татяна Фирова с 51,13.

Тя има сребърен медал в същата дисциплина от световното първенство в зала в Москва през 2006 г. През януари 2007 г. Стамболова беше уличена в употреба на допинг, но изтърпя двугодишното наказание и сега записва нови успехи.

"Доволна съм от това отличие, но аз съм максималист и на такива половинчати неща не се радвам", коментира Стамболова след края на състезанието.

"Това е голям успех за България. Ваня доказа, че е голяма спортистка и отново е в елита след принудителното отсъствие от спорта", заяви президентът на федерацията по лека атлетика Добромир Карамаринов.

Освен в бягането на 400 метра, до момента станаха известни победителите в няколко дисциплини. Месерет Дефар от Етиопия защити титлата си на 3000 метра при жените, изпреварвайки Вивиан Черуйот от Кения и Сентайехо Ежигу от Етиопия.

Бланка Влашич спечели златото в скока на височина, като преодоля 2 метра, а Рут Бейтия от Испания и Шонте Хаърд Лав от САЩ останаха втора и трета с 1.98.

Британският ветеран Дуейн Чеймбърс беше най-бърз в бягането на 60 метра при мъжете с резултат 6,48 секунди, което най-добър резултат в света за сезона. Той изпревари Майк Роджърс от САЩ - 6,53 - Даниел Бейли от Антигуа, чийто резултат беше 6,57 сек.

Тройният скок при жените беше спечелен от Олга Рипакова от Казахстан с най-добър резултат в света за сезона от 15.14 метра. Шампионката от първенството на открито в Берлин Ярхерис Савине остана втора, а Анна Пятих от Русия трета.

Световна шампионка в петобоя стана британката Джесика Енис, а мъжкият седмобой беше спечелен от Брайън Клей (САЩ). Сънародникът му и световен шампион от Берлин Трей Харди остана втори.

Крисчън Кантуел от САЩ пък е световният шампион в тласкането на гюлле за мъже с 21.83 метра, следван от Андрей Михневич (Беларус) с 21.68 м и Ралф Бартелс (Германия) с 21.44 м.