"Академик" (София) се върна в А група след 28 г. по долните дивизии

Стадионът в Стара Загора прие сблъсъка между "Академик" и "Несебър", спечелен от столичани с 2:1<br />

© Асен Тонев, foton.bg

Академик" (София) е последният нов член на А група, след като спечели баража с "Несебър" с 2:1. "Студентите" бяха смятани за аутсайдери, но с две попадения на Николай Божов стигнаха до крайния успех.

Така те се завръщат в елита след 28-годишно отсъствие. Това ще бъде 17-ият им сезон в А група, но въпросителните остават заради финансовата криза в клуба.

Двубоят започна с натиск на "Несебър", но и с доста тежък инцидент след само 10 минути игра. Венцислав Христов излезе сам срещу вратаря на "Академик" Калоян Михайлов, но счупи крака му на два места и се наложи принудителна смяна. Това предизвика инциденти и по трибуните, като един фен на столичани беше арестуван.

След като страстите малко поутихнаха, "студентите" стигнаха до преднина. В 20-ата минута най-добрият на терена Николай Божов стреля много добре от пряк свободен удар и не остави шанс на вратаря Свилен Симеонов.

Само пет минути след това обаче "Несебър" изравни. Голмайсторът на отбора през сезона Борислав Иванов напредна в наказателното поле и преодоля резервния вратар на "Академик" за 1:1.

Минута след това столичани си върнаха преднината. Будинов беше фаулиран в наказателното поле от вратаря Симеонов и Николай Божов вкара втори гол от отсъдената дузпа.

След този гол "Несебър" упражни тотален натиск в търсене на изравняване, но пропуските пред вратаря Мариян Петров се редуваха един след друг. Любомир Иванов, Асен Стойков, Венцислав Христов и Борислав Иванов пропуснаха добри ситуации, а голмайсторът за "Академик" Николай Божов уцели напречната греда.

Той в края си изкара и втори жълт картон и остави отбора си в тежка ситуация в последните десет минути. Въпреки това натискът на "Несебър" не даде резултат и столичани стигнаха до крайния успех.

Сега обаче тепърва започват проблемите за "Академик". Клубният стадион в квартал "Гео Милев" вероятно няма да получи лиценз, а отборът трябва да покрие и задълженията си към футболистите. Въпреки това наставникът Самир Селимински е оптимист.

"Инвеститори от България и чужбина казаха, че ако влезем в А група, ще ни помогнат. Така че съм спокоен. Доколкото знам, ръководството предвижда ремонт на стадиона, но ако не стане, ще играем на "Васил Левски". Сега е време да празнуваме", заяви Селимински след мача.

Ако се окаже, че "студентите" ще играят на "Васил Левски", на националния стадион ще домакинстват три отбора през следващия сезон. Съоръженията на ЦСКА и "Локомотив" (София) не получиха лиценз и затова те ще играят там.