Фернандо Алонсо спечели в Германия по желание на "Ферари"

Пилотът на "Ферари" спечели състезанието на "Хокенхайм"<br />

Пилотът на "Ферари" спечели състезанието на "Хокенхайм"

Испанският пилот Фернандо Алонсо спечели състезанието за Голямата награда на Германия. Двукратният световен шампион изпревари съотборника си Фелипе Маса, но "Ферари" постигна двойна победа. Трети завърши Себастиан Фетел с "Ред бул", следван от пилотите на "Макларън" Люис Хамилтън и Дженсън Бътън.

"Ферари" спечели втората си двойна победа за сезона и трета в историята на пистата "Хокенхайм". Успехът вече е поставен под сериозни дискусии заради начина, по който Алонсо изпревари Маса 18 обиколки преди края на състезанието.

Бразилецът получи кодирано съобщение по тиймрадиото, което обаче прозвуча прекалено ясно: "Фернандо е по-бърз от теб. Разбра ли?". След това Алонсо задмина с лекота водача до този момент Маса и до края нямаше никакви проблеми да запази първото си място. Състезателният инженер на бразилеца Роб Смедли поздрави 29-годишния пилот за действието и му се извини.

Състезанието започна отлично за "Ферари". Победителят от квалификацията Себастиан Фетел стартира слабо, като насочи вниманието си към това да блокира опита за атака на Алонсо, който беше на втора позиция. Това даде възможност на опитния Маса да излезе начело и бразилецът се възползва, като избра най-добрата траектория. В същото време и испанецът излезе пред Фетел.

Постепенно състезателите на "Ферари" набраха скорост и започнаха да се редуват да правят най-бързи обиколки. В един момент Алонсо се доближи до съотборника си, който рязко намали скоростта си и испанецът реагира с думите: "Това е абсурдно". Така се стигна до момента, в който от бокса дойде съобщението за Маса и Алонсо поведе в състезанието.

След края му испанецът каза, че и двамата са се представили отлично. Бразилецът беше видимо ядосан и ясно показа недоволството си както при награждаването, така и по време на пресконференцията. Той отговори уклончиво на въпросите, свързани с информацията от бокса и с начина, по който го изпревари.

Състезанието напомни до голяма степен като развитие на това от първия кръг в Бахрейн. Преди четири месеца Фетел тръгна първи, но след това Алонсо и Маса стъпиха на първите две места на почетната стълбичка.

Испанецът каза, че и двамата са се представили отлично. Бразилецът беше видимо ядосан и ясно показа недоволството си както при награждаването, така и по време на пресконференцията. Той заяви, че е заслужават да спечели, но отговори уклончиво на въпросите, свързани с информацията от бокса и с начина, по който го изпревари. "Няма нужда да казвам нищо по този въпрос. Алонсо просто ме изпревари. Аз карам за тима и това е най-важното нещо. Свършихме добра работа. Постоянно работим по колата и тук си пролича – спечелихме първо и второ място."

Четвъртото място позволи на Хамилтън да запази първото си място в генералното класиране. Англичанинът води със 157 точки от 11 състезания. Съотборникът му Бътън е на второто място със 143. Осем кръга преди края на третото място в класирането са Марк Уебър и Фетел с по 136 точки, а Алонсо е пети със 123.

Начело при конструкторите е "Макларън" с 300 точки. "Ред бул" има 272, а след двойната си победа "Ферари" вече е с 208. Следващото състезание от Формула 1 е на 1 август в Унгария.