Българските волейболисти загубиха с 2:3 от Франция, но стъпиха във втората фаза

Волейболните национали направиха 20 успешни блокади срещу французите<br />

Волейболните национали направиха 20 успешни блокади срещу французите

Българският национален отбор по волейбол загуби с 2:3 (22:25, 25:23, 17:25, 30:28, 17:19) от Франция втория си двубой от група Е на световното първенство в Италия. Въпреки поражението обаче съставът на Силвано Пранди на практика ще продължи в следващата фаза на надпреварата.

Националите имат победа и загуба при геймова разлика 5:3. Дори да загубят с 0:3 от Чехия последния си мач от група Е днес, Китай трябва да спечели с 3:0 срещу Франция при това с голяма разлика в точките. Третият кръг от първата фаза трябва да определи единствено местата, които ще заемат първите три отбора в групата, за да се разбере кои ще са следващите им съперници на световното.

Срещу Франция националите показаха добра игра на блокада, но допуснаха повече грешки от съперника. Двата състава си размениха по един гейм, след което отборът на Филип Блан взе убедително третата част с 25:17.

В четвъртия гейм българите натрупаха голяма преднина за 17:12, но допуснаха обрат. Французите имаха четири мачбола, които бяха спасена. Все пак националите стигнаха до успеха с 30:28.

Тайбрекът беше оспорван с няколко обрата в резултата. Българите поведоха с 10:9, след което съдията Симоне Санти даде спорна точка за Франция за блокаут срещу Матей Казийски и съперникът изравни. Оттам двата състава започнаха да играят точка за точка до 18:17 за състава на Блан. В последното разиграване Казийски атакува и българите поискаха блокаут, но този път италианският съдия свири аут и Франция спечели мача.

Звездата на световния волейбол Казийски изигра много силен двубой, като показа характер и класа в решителните моменти. Волейболистът на "Тренто" отбеляза 26 точки, с което стана най-резултатен в срещата. Пранди показа решителност и пусна в състава Николай Пенчев. Младият състезател на "Пирин" влизаше като резерва в първите три гейма, а в четвъртия и в тайбрека беше дори в основната шестица. Въпреки липсата си на опит той показа добро ниво, направи една точка от блокада и впечатли с няколко силни сервиса.

Силен мач за французите направи резервата Ървин Нгапе, който отбеляза 24 точки след добра игра в нападение. Отлично беше и представянето на 35-годишния Стефан Антига, допринесъл много за стабилната игра в посрещането.

За следващата фаза се класираха девет отбора - Италия, Куба, Бразилия, Русия, Пуерто Рико, Аржентина, САЩ, Франция и Полша.

Българският национален отбор излиза срещу Чехия тази вечер от 18:00 часа, а Франция и Китай играят от 22:00 часа.