"Манчестър юнайтед" победи "Челси" и е на точка от титлата

Хавиер Ернандес откри резултата още в 36-ата секунда

© Ройтерс

Манчестър юнайтед" спечели решителното дерби с втория "Челси" с 2:1 и вече е само на точка от рекордната си 19-а титла в Англия два кръга преди края на сезона.

"Червените дяволи" вече имат 6 точки аванс на върха във временното класиране и само две поражения в оставащите двубои с "Блекбърн" и "Блекпул" може да ги разделят с шампионската титла.

Головете за "Юнайтед" вкараха Хавиер Ернандес още в 36-ата секунда и Неманя Видич в 25-ата минута, докато за лондончани Франк Лампард върна едно попадение в 69-ата мин. Българският нападател на домакините Димитър Бербатов остана на резервната скамейка.

По-рано в неделя "Арсенал" загуби от "Сток сити" с 1:3 и се раздели с теоретичните си шансове за титлата.

Срещата на "Олд Трафорд" започна по най-добрия възможен начин за възпитаниците на сър Алекс Фъргюсън, които откриха резултата веднага след първия съдийски сигнал. Кореецът Джи-Сун Парк изведе Ернандес през центъра на противниковата защита, където мексиканецът се възползва от грешка на Давид Луис и преодоля вратаря Петер Чех за 1:0.

Голът даде криле на "Юнайтед", докато лондончани така и не успяха да се съвземат през цялото първо полувреме. Малко след попадението домакините имаха нова отлична възможност да удвоят резултата, но ударът на Уейн Рууни беше спасен от Чех.

Устремът на "Манчестър" беше оползотворен с нов гол в 25-ата минута. Тогава опитният Райън Гигс проби отдясно и центрира в наказателното поле, където Неманя Видич игра с глава и направи 2:0.

Ван дер Саар спасява удар на Калу

© Ройтерс

"Челси" можеше веднага да върне едно попадение, но вратарят Едвин ван дер Саар отрази опасния удар с глава на Саломон Калу. Малко след това Дидие Дрогба обстрелва холандеца от пряк свободен удар, но отново безуспешно.

След почивката "Манчестър" пак имаше предимство и в 54-ата минута домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Лампард, но главният съдия Хауърд Уеб не отсъди такава.

Мениджърът на сините Карло Анчелоти извърши и последната си смяна с влизането на Фернандо Торес, а интересните положения започнаха да се редуват пред двете врати. Играта на "Челси" потръгна и в 68-ата минута Бранислав Иванович свали към Лампард, който отблизо върна едно попадение за 1:2.

В ответната атака Рууни можеше да убие надеждите на лондончани, но не материализира подаването на Ернандес, след като ударът му беше избит от Алекс. До края на мача тандемът в атаката на "Юнайтед" изпусна още няколко добри възможности, но до ново попадение не се стигна.

Джон Тери и Ашли Коул поздравяват феновете на "Челси" на "Олд Трафорд"

© Ройтерс

"Арсенал" загуби и теоретичните си шансове да се бори за титлата, след като загуби гостуването си на "Сток сити" с 1:3. Домакините стигнаха до победата с голове на Кенуайн Джоунс, Джърмейн Пенант и Джонатан Уолтърс, а "артилеристите" останаха без трофей за шести сезон.

Джоунс откри резултата в 28-ата минута, преодолявайки без проблеми защитата на "лондончани". Пет минути преди края на първото полувреме Пенант покачи на 2:0.

В 81-ата минута Робин ван Перси намали резултата, след като преодоля трима бранители на домакините. Уолтърс оформи крайното 3:1 още в следващата атака. "Артилеристите" са трети с 67 точки и имат с 9 по-малко от "Юнайтед" два кръга преди края на сезона.