Новак Джокович започна "Ролан Гарос" с победа №40

Джокович започна с финес участието си на турнира в Париж

Световният №2 Новак Джокович спечели 40-а поредна победа и 38-а през тази календарна година. В мач от първия кръг на "Ролан Гарос" сърбинът победи Тимо де Бакер от Холандия с 6:2, 6:1, 6:3.

По този начин Джокович се доближи само на четири успеха от рекорда на Джон Макенроу от 42 поредни победи в един сезон, които американецът записа през 1984 г.

Шампионът от Australian Open не срещна никакви трудности срещу 71-ия в света Де Бакер. Двубоят продължи само 92 минути, като сърбинът даде едва шест гейма на своя съперник.

Джокович проби още първото подаване на Де Бакер в мача за 2:0 и след нов пробив в осмия гейм спечели сета с 6:2. Втората част започна с пет поредни гейма в актива на световния номер 2, който затвори сета при 6:1.

След като допусна пробив още в първия си сервис гейм на третия сет, 22-годишният холандец заигра по-стабилно, но Джокович без проблем успя да задържи аванса си и да приключи мача. Сърбинът направи 25 уинъра срещу 19 за Де Бакер и завърши с 83% спечелени точки при собствен сервис, макар да не записа нито един ас през целия двубой.

В следващия кръг Джокович ще се изправи срещу победителя от мача между румънеца Виктор Троицки и Беноа Пер от Франция. Сърбинът трябва да стигне до финала в Париж независимо от постижението на защитаващия титлата си Рафаел Надал, за да го измести от върха в световната ранглиста.

Швейцарецът Роджър Федерер премина лесно във втория кръг след победа над Фелисиано Лопес с 6:3, 6:4, 7:6(3). Шампионът от 2009 г. спечели първите два сета с по един пробив във всеки, но в третия се нуждаеше от тайбрек.

В него испанецът Лопес направи двойна грешка и втората топка в мрежата означаваше категоричен аванс и последвала победа за Федерер ще играе срещу Максим Тешейра в следващата фаза.

Миналогодишният полуфиналист Томаш Бердих стана първият тенисист от топ 10, който се прости с турнира. Чехът, поставен под номер 6, отстъпи с 3:6, 3:6, 6:2, 6:2, 7:9 на френския квалификант Стефан Робер.