Петра Квитова срази Шарапова и покори "Уимбълдън"

Квитова загуби само два сета по пътя си към титлата

Чехкинята Петра Квитова спечели титлата на "Уимбълдън" след категорична победа над фаворитката Мария Шарапова.

Осмата в схемата тенисистка даде само седем гейма на бившата номер 1 в света и след 6:3, 6:4 вдигна
своя първи трофей от Големия шлем.

Квитова реализира 19 уинъра и общо пет пробива в мача, като с мощните си удари не остави шансове на своята съперничка.

Шарапова завърши с 10 печеливши удара, но допусна 6 двойни грешки, като по-голямата част дойдоха в ключовите моменти на мача.

Двете тенисистки започнаха нервно двубоя. Шарапова проби съперничката си още в първия гейм, но в следващия Квитова стигна до три поредни брейк пойнта. Поставената под номер 5 рускиня спаси първия от тях, но при втория изпрати топката в аут след силен ретур от форхенд на чехкинята.

Последва труден сервис гейм за Квитова, в който Шарапова стигна до нов брейк пойнт. Осмата в схемата се справи и благодарение на мощните си сервиси поведе с 2:1. Пропуснатият шанс разстрои играта на Шарапова и тя допусна нов пробив в шестия гейм след двойна грешка. Това беше достатъчно за Квитова, която нямаше проблеми да затвори сета с 6:3.

Във втория сет двете тенисистки редуваха невероятни печеливши удари с елементарни грешки. Така от 10 изиграни гейма само пет бяха спечелени от сервиращата претендентка.

Фотогалерия: Петра Квитова триумфира на "Уимбълдън" >

Квитова взе предимство още в първия гейм. Тя стигна до брейк пойнт след петата двойна грешка на Шарапова и след мощен форхенд по правата откри резултата във втората част. Чехкинята допусна три двойни грешки в следващия гейм, но въпреки това затвърди пробива - 2:0.

Шарапова успя да пробие на свой ред в четвъртия гейм. Квитова не успя да завърши лесен смач при брейк пойнт и позволи да бъде прехвърлена от дъното на корта за 2:2. Бившата номер 1 обаче така и не намери начин да се справи на мощните ретури на чехкинята и допусна нови два пробива в петия и седмия гейм.

При 5:4 Квитова, която отстрани на четвъртфиналите Цветана Пиронкова, сервираше за спечелването на мача и стигна до три мачбола. Чехкинята реализира с ас още първия от тях и след час и 25 минути игра спечели своята първа титла от Големия шлем.

"Mного съм щастлива от тази победа. Бях нервна през целия мач, но успях да се фокусирам върху всяка точка.Това е най-добрият мач в кариерата ми", сподели развълнуваната Квитова след края на финалния сблъсък.

Шарапова не успя да се противопостави на мощния сервиз на Квитова

Тя спечели "Уимбълдън" едва при четвъртото си участие, като до 2010 г. не беше печелила никога мач на тревни кортове. През миналата година Квитова беше спряна на полуфиналите от Серена Уилямс, но през тази загуби едва два сета по пътя към титлата и не остави съмнение в превъзходството си.

21-годишната тенисистка става едва третата левичарка, която печели турнира след Ани Джоунс и сънародничката си Мартина Навратилова. Освен това Квитова донесе първа титла от Големи шлем за чешкия тенис след успеха на Яна Новотна на "Уимбълдън" през 1998 г.

За Шарапова това беше втори финал на тревата в "Ол Ингланд Клуб". Тя спечели титлата през 2004 г. след победа над Серена Уилямс, но днес не успя да се противопостави на мощната игра на Квитова.

"Щастлива съм, че отново съм на финал тук. Гордея се с играта си през тази година, но все пак исках да спечеля титлата. Ще се върна отново и се надявам тогава да вдигна трофея", сподели Шарапова при втория си загубен финал на турнир от Големия шлем след Australian Open през 2007 г.