Новият крал в тениса Джокович лично детронира Надал на "Уимбълдън"

Джокович отново победи Надал и спечели "Уимбълдън" за пръв път в своята кариера

Новак Джокович спечели за първи път в кариерата си турнира "Уимбълдън", като лично свали от трона миналогодишния шампион Рафаел Надал. Сърбинът, който от понеделник ще измести своя съперник от първото място в световната ранглиста, спечели финала  с 6:4, 6:1, 1:6, 6:3 и вдигна най-ценния трофей в тениса.

Така той оформи перфектно продължение на най-великата година в кариерата си. От началото на сезона Джокович е допуснал само една загуба, като победи Надал пет поредни пъти.

Джокович успя да надиграе Надал в най-силната част от играта на своя противник – дългите разигравания и печелившите удари от губеща позиция в разиргаванията. 24-годишният сърбин направи 27 завършващи удара и заби седем аса, като допусна 12 непредизвикани грешки предимно в кризисния трети сет.

Надал също показа високо ниво на игра, като завърши с 21 печеливши удара и пет точки директно от сервис. Двукратният шампион на "Уимбъдлън" направи 15 непредизвикани грешки, но не използва своите шансове в последния сет и закономерно загуби мач.

Двубоят започна много равностойно, като двамата тенисисти печелеха сервис геймовете си с лекота. При 4:5 Надал сервираше за оставане в сета. Два силни форхенда на Джокович първо по диагонала, а после по правата и бекхенд на испанеца в мрежата доведоха до първа точка за пробив в мача.

Шампионът от Australian Open взе предимство в разиграването след слаб втори сервис на съперника и след нова грешка на Надал спечели гейма, а с това и сета след 41 минути игра.

Успехът даде увереност на Джокович и той не остави никакви шансове на съперника си във втората част. Сърбинът проби подаването на Надал във втория и шестия гейм и затвори сета след 6:1 само за 33 минути.

Сценарият от втората част се повтори и в третата, но този път предимството беше на страната на шампиона от "Ролан Гарос". Надал направи пробив във втория гейм, който без проблем затвърди за 3:0. Той стигна до нов брейк пойнт в шестия гейм и след първата двойна грешка на Джокович в мача поведе с 5:1.

Надал спечели своя сервис гейм на нула и намали резултата в сетовете, като в същото време постави сърбина на психологическо изпитание.

Четвъртият сет започна отлично за испанеца и той стигна до нова точка за пробив още в първия гейм. Джокович обаче успя да се справи с трудната ситуация благодарение на два мощни сервиса, които изкараха ретурите на Надал в аут. На свой ред той стигна до брейк пойнт в подаването на съперник и се възползва от получения шанс – 2:0.

Надал обаче не се отказа и веднага върна пробива, а след това успя да спечели своя сервис гейм и да изравни резултата. Следващите три гейм бяха спечелени от сервиращия тенисист, преди да се стигне до решителния осми гейм, в който Джокович стигна до три скрити мач бола при подаването на Надал.

Носителят на десет титли от Големия шлем успя да отрази първия от тях, но при втория се пропука и Джокович получи възможност да сервира за мача. Надал успя да доведе нещата до 30:30, но за повече нямаше сили и Джокович стигна до крайния успех и до първата си титла на "Уимбълдън".