Англия изхвърли България от Евро 2012 след победа с 3:0

Футболистите на Фабио Капело с лекота надиграха българския национален отбор

Избори 2022

Англия победи с лекота България с 3:0 и изхвърли националния ни отбор от европейското първенство по футбол в Полша и Украйна през 2012 г.

Гари Кейхил откри резултата в 13-ата минута, а Уейн Рууни отбеляза останалите две попадения. В 21-ата минута нападателят на "Манчестър юнайтед" вкара с глава след ъглов удар, а в края на полувремето се разписа след добра атака на Тио Уолкът и Ашли Йънг.

България отново показа изключително слаба игра в защита, като не успяваше да противодейства на бързите англичани. В нападение българите нямаха почти никаква идея, като малкото опасни ситуации пред Джо Харт дойдоха след центрирания.

Срещата започна спокойно, като двата тима се задържаха предимно в центъра на терена. Още в 9-ата минута българската защита действа разконцентрирано след центриране на Крис Смолинг, но до опасност пред Николай Михайлов не се стигна. Резултатът все пак беше открит четири минути по-късно.

След центриране от ъглов удар Джон Тери свали с глава към Тио Уолкът, но ударът на крилото на "Арсенал" беше блокиран. Топката обаче попадна в Гарет Бари, който намери в наказателното поле Гари Кейхил. Защитникът се измъкна от българската отбрана и преодоля Михайлов за 1:0

В 19-ата минута дойде и първата опасна ситуация пред английската врата. Бандаловски намери Мартин Петров по левия фланг и футболистът на "Болтън" отправи опасен удар по диагонала, който излезе в аут.

Две минути по-късно играчите на Фабио Капело стигнаха до втори гол. Стюард Даунинг центрира от ъглов удар и Уейн Рууни с глава преодоля за втори път Михайлов. Българските футболисти не успяха да създадат опасна ситуация пред Харт и действаха безидейно в атака. В 34-ата минута Мартин Петров отправи далечен удар, но той не затрудни английския вратар.

Уейн Рууни отбеляза два гола и беше с основна заслуга за победата на Англия

В продължението на първата част Англия стигна до трети гол след хубава атака, започната от Тио Уолкът. Той преодоля близо 40 м преди да намери по десния фланг Ашли Йънг. Крилото на "Манчестър юнайтед" пусна към непокрития Уейн Рууни, който на празна врата оформи крайния резултат.

Девет минути след почивката България създаде единственото си чисто голово положение. Мартин Петров центрира от корнер и Ивелин Попов отправи точен удар с глава, но Джо Харт се намеси добре и изби.

В следващата атака Англия можеше да направи победата си още по-голяма, но изстрел на Стюарт Даунинг с глава срещна страничната греда зад Михайлов. Малко по-късно и българският вратар показа страхотен рефлекс и спаси силен удар на Скот Паркър, който без проблем преодоля защитата ни преди това.

До края на срещата Англия намали темпото, докато футболистите на Лотар Матеус изнервиха близо 32 хил. зрители по трибуните със своята безидейна игра. Резервите Георги Сърмов, Георги Божилов и Маркиньос с нищо не промениха ситуацията на терена. Бившият полузащитник на ЦСКА пък се отличи с много груба проява срещу Джо Харт, но се размина без наказание.

Две минути преди края Рууни беше близо до своя хеттрик, но се размина с топката на метър пред българската врата след центриране на Джеймс Милнър.

Така след трета загуба в група G България загуби дори теоритични шансове да се класира за европейското първенство в Полша и Украйна през следващата година. Играчите на Лотар Матеус останаха без домакинска победа, а единствения успех дойде при гостуването на Уелс с 1:0. Българските национали дори нямат отбелязан гол пред родна публика.

До края на квалификациите българите ще гостуват на Швейцария на 6 септември и ще приемат Уелс на 11 октомври.