Единадесетгодишен спечели голф турнира "Домейн Бояр"

Младият шампион Раян Стайков изигра 18-те дупки на игрището &quot;Пирин голф&quot; с 90 удара, което означава, че е направил само 18 удара над пара<br />

© "Пирин Голф"

Младият шампион Раян Стайков изигра 18-те дупки на игрището "Пирин голф" с 90 удара, което означава, че е направил само 18 удара над пара

Младите голфъри започнаха все по-често да създават сериозна конкуренция на мъжете и дори да ги побеждават в турнирите, както това направи 11-годишният Раян Стайков. Той спечели първото място в надпреварата за купата на "Домейн Бойар" в дивизия Б (хендикап от 18 до 21) на "Пирин Голф & Кънтри Клуб" в конкуренция с 36 участници в тази категория.

Само преди две седмици 10-годишно момче спечели турнира "Нестле" в дивизия С, като и двамата шампиони играят голф само от година и половина и са минали през академията на "Пирин голф".

Раян Стайков е печелил вече няколко турнира в своя клуб, като по стъпките му върви и неговият брат - седемгодишният Денис.

В турнира на "Домейн Бойар" участваха общо десет състезатели под 18 години, като най-малкият беше на шест години. Те бяха допуснати със съгласието на родителите им, които ги придружаваха през целия ден.

Шампионите във всички групи<br />

Шампионите във всички групи

"Ако направите статистика колко деца и младежи участват в организираните голф занимания в нашия голф клуб, ще разберете, че работим усилено за създаването на нови голфъри", каза холандецът Вим Каудайс, главен професионалист в "Пирин голф". Голфът в България е като снежна топка по склона. Ще се развива все повече и след 3 години ще гони по брой голфърите по игрищата в турския курорт Белек.

Общо 60 играчи взеха участие в състезанието. Победител сред най-добрите в дивизия А стана Виктор Пиш със 70 удара. Втори е един от най-прогресиращите членове на "Пирин голф" Александър Евтимов със 71 удара, а трети се класира Емил Калоянов със 76 удара. Пиш бе играчът, който първи предаде своята карта с резултата и обяви, че е уверен в победата.

В дивизия Б се състезаваха 36 човека, сред които първи се класира Раян Стайков с 50 нетни Стейбълфорд точки, следван от Алекс Рийд с 40 нетни точки и на трето място Загорац Тумбовски с 39 нетни Стейбълфорд точки. В дивизия С първи стана Тошко Колев с 48 точки. Второто място заслужи Ваня Деянова с 44, а трети е Георги Петров с 41.

Специалните награди "Най-дълъг удар", "Най-близо до дупката" и "Най-близо до бутилката" спечелиха Андрей Гюров, Саймън Рийд (1.23 метра от дупката) и Георги Йоцев (9.8 метра от бутилката).

Наградите на победителите връчиха бившият футболен национал Даниел Боримиров заедно с изпълнителния директор на винената изба Евгени Харамлийски. Боримиров и 13-годишният му син Алекс, който също е футболист, споделиха амбиции скоро да се включат в турнирите. "За първи път хванах голф стик, но изживяването е невероятно. И аз, и синът ми Алекс се запалихме много и вече тренираме", каза Боримиров.

Това беше третият турнир по голф, който "Домейн Бойар" прави този сезон и вече ангажира първата възможна дата за следващата година в началото на април. "Голф турнирите са един от най-добрите формати, където може да представим продукцията си, защото ние сме отворени преди всичко към българския клиент", каза Харманлийски.