Българският национален отбор изпадна в нокаут

Загубата с 1:3 в Швейцария насочи състава към най-слабите му евроквалификации

Защитникът Иван Иванов се радва, след като вкара едва третия гол за България в седемте квалификационни мача

© CHRISTIAN HARTMANN

- Капитанът Стилиян Петров изигра рекордния си 103-ти мач

Българският национален отбор по футбол е на път да запише най-слабите си квалификации в цялата история на европейските първенства. Съставът, воден от Лотар Матеус, изигра поредния си слаб мач, като отново показа безидейна игра в нападение, допусна много грешки в защита и заслужено загуби с 1:3 от Швейцария като гост.

Националите остават предпоследни в група G с едва пет точки и голова разлика 3:12 в седемте мача дотук.

Още след поражението с 0:3 от Англия националите загубиха всякакви шансове за класиране на Евро 2012 и трябваше да излязат за своята чест на стадион "Санкт Якоб парк" в Базел. Швейцария пък беше спечелила само един от последните си девет мача като домакин.

Българските футболисти поведоха в резултата още в деветата минута с гол на Иван Иванов. Това беше едва третото попадение, което националите отбелязаха в тези квалификации. Единствените два отбора, които отстъпват на България по този показател, са Сан Марино без вкаран гол и Андора само с един.

След гола играчите на Лотар Матеус се прибраха в защита и прекараха цялото първо полувреме в своята половина. Те започнаха да бавят играта и да лежат по терена още в средата на първото полувреме и логично бяха наказани след хеттрик на Шердан Шакири.

До края на срещата единствените по-сериозни възможности за българския отбор дойдоха след статични положения. Безсилието беше потвърдено с червения картон на Живко Миланов в средата на второто полувреме след безсмислено нарушение.

"Не играхме достатъчно умно и нямаше как да не загубим при тези грешки. Имахме план, който трябваше да следваме, но това не се случи. За пореден път загубихме заради индивидуални грешки. Някои играчи бяха разсеяни и мислите им не бяха на терена. Така не може да очакваме нищо добро", коментира Матеус.

Бившият германски национал обвини своите играчи, че не са способни да спазват тактически указания и че им липсва необходимата страст, за да играят на международно ниво.

Поредната загуба предизвика гневната реакция на един от лидерите на отбора - Мартин Петров. Той призова към сериозни промени в българския футбол, включително подмяна на играчите и ръководството.

"Всеки, който ни хване, ние бие под път и над път. Много неща трябва да се променят във футбола ни. Проблемът не е само в националния отбор. И играчи, и ръководители трябва да се сменят", заяви нападателят на "Болтън".

Капитанът Стилиян Петров изигра 103-ия си мач за националния отбор и постави рекорд, като задмина Михайлов.

Последният двубой на България е домакинството на Уелс. Британците показаха много добра игра, но загубиха минимално с 0:1 от водача Англия на "Уембли". Отборът на Фабио Капело се нуждае от точка в мача си с Черна гора, за да си гарантира участието на Евро 2012.