Българските волейболисти загубиха изненадващо с 2:3 от Словакия

Българските волейболисти бяха близо до обрат, но пропуснаха три мачбола<br />

© Анелия Н

Българските волейболисти бяха близо до обрат, но пропуснаха три мачбола

Българският национален отбор по волейбол започна с изненадваща загуба участието си на европейското първенство в Чехия и Австрия. Съставът, воден от Радостин Стойчев, отстъпи с 2:3 (24:26, 25:27, 26:24, 25:19, 17:15) пред Словакия.

Селекционерът започна с обичайниата стартова шестица. Съперникът поведе с 2:0 гейма и след това стигна до 11:5 в третата част. Българите показаха характер и след включването на Тодор Скримов на мястото на Тодор Алексиев стигнаха до тайбрек. В него България поведе с 14:12, но след три пропуснати мачбола загуби мача.

В двубоя си проличаха познатите проблеми в българския отбор. За пореден път отборът имаше трудности в нападение срещу състав, който е добре организиран и не позволява топката да пада на полето. Освен това националите не успяха да постигнат едно от нещата, които Стойчев опитва да промени - спечелването на важните разигравания. В първите два гейма българите водеха с по 24:23, но и двата пъти загубиха. В допълнение дойде и случилото се в тайбрека.

Капитанът Владимир Николов и съотборниците му започнаха отлично срещата. С много добра игра на центровете Теодор Тодоров и Виктор Йосифов България поведе с 8:4. Последва изненадващ спад и съперникът поведе с 16:12. Все пак състезателите на Стойчев имаха възможност да спечелят гейма при 24:23, но я пропуснаха след неразумна грешка на Николов от начален удар. Съперникът, воден от италианеца Емануеле Дзанини, спечели следващите две разигравания и поведе в мача.

Вторият гейм се разви по подобен начин. Словаците продължиха да играят много организирано и смело в нападение. Отличното им посрещане позволи на разпределителя им да играе доста с центровете, което затрудни българите. Съперникът отново поведе с 22:20 и отново България направи обрат за 24:23. Както в предишния гейм, Николов и съотборниците му отстъпиха, но този път с 25:27.

Словаците бяха много по убедителни в началото на третия гейм. Те се възползваха от объркването в българския състав и поведоха с 11:5. Тогава Стойчев пусна в игра Скримов. Младият посрещач направи добра серия от начален удар, с който затрудни посрещането на съперника. Така бронзовите медалисти от Евро 2009 изравниха при 11:11. След оспорвана игра България успя да спечели гейма и да намали за 1:2.

Това даде сила на националите и те взеха убедително четвъртия гейм с 25:19. В тайбрека резултатът вървеше точка за точка в първите разигравания. Тогава Словакия поведе с 12:10. Българите направиха обрат и стигнаха до два мачбола при 14:12. След като словаците спечелиха атаката си, Скримов беше хванат на блок и така резултатът стана 14:14. След това Николов направи още една точка за 15:14. Съперникът показа воля и взе три поредни разигравания, с което заслужено спечели мача.

В българския състав Матей Казийски стана най-резултатен с 28 точки, а Николов добави 18. В отбора на Дзанини много силен мач изигра Мартин Немец, направил 33 точки.  Доброто му представяне беше допълнено от Лукаш Дивис и Мартин Сопко, завършили съответно с 26 и 23 точки.

В другата среща от групата европейският шампион Полша победи с 3:1 (25:19, 25:20, 22:25, 25:22) Германия. Българските волейболисти срещат поляците в неделя от 19.00 ч. Напред се класират първите три отбора от всяка група.

България - Словакия 2:3 (24:26, 25:27, 26:24, 25:19, 17:15)
България: Андрей Жеков 2, Владимир Николов 18, Матей Казийски 28, Тодор Алексиев 10, Теодор Тодоров 2, Виктор Йосифов 11, Владислав Иванов (либеро), (Георги Братоев, Костадин Гаджанов 4, Цветан Соколов 4, Мартин Божилов - либеро, Тодор Скримов 3)
Селекционер: Радостин Стойчев
Словакия: Бронислав Складани 3, Мартин Немец 33, Лукаш Дивис 26, Мартин Сопко 23, Емануел Кохут 9, Томаш Кмет 7, Роман Ондрушек (либеро), (Юрай Затко 1, Петер Михалович, Рихард Немец, Роберт Хупка)
Селекционер: Емануеле Дзанини