Победа и две равенства за българските играчи на старта в Лига Европа

Живко Миланов (вдясно) е изпреварил Джузепе Скули от "Лацио"

Вратарят на "Твенте" Николай Михайлов и защитникът на "Васлуй" Живко Миланов записаха равенства в първите мачове на своите отбори от груповата фаза на Лига Европа, докато Станислав Манолев от ПСВ (Айндховен) започна турнира с победа.

Стражът на националния тим и бившето крило на "Левски" бяха титуляри за своите отбори, с които стигнаха съответно до 1:1 и 2:2 при гостуванията си на "Фулъм" и "Лацио". Манолев също остана на терена през целия двубой с "Легия" (Варшава), който ПСВ спечели с минималното 1:0.

Михайлов беше на ниво за "Твенте" и реално нямаше вина за полученото попадение. "Фулъм" откри резултата в 19-ата минута чрез Андрю Джонсън, който се възползва от груба грешка в холандската защита.

Дъглас беше необезпокояван, но сбърка в дългия си пас към последния в отбраната Петер Висгерхоф и изведе противниковия футболист срещу Михайлов. Джонсън не изпусна открилата се възможност и вкара за 1:0.

Гостите успяха да върнат попадението още до края на първото полувреме. В 41-ата минута Люк де Йонг засече центриране с глава и топката уцели гредата, но рикошира във вратаря Марк Шварцер и премина неговата голлиния. До края на срещата двата тима направиха по няколко пропуска и не се стигна до нов гол, с което завършиха при резултат 1:1.

Андрю Джонсън (8) се разписа във вратата на Михайлов след грешка на холандските защитници

Във втората среща от групата "Висла" (Краков) претърпя домакинска загуба с 1:2 от "Одензе". Българският национал Цветан Генков не влезе в игра за поляците, а с победния гол на Питър Утака в 80-ата минута тимът от Дания зае първата позиция във временното класиране.

Валери Божинов също остана на резервната скамейка при победата на неговия "Спортинг" с 2:0 над гостуващия "Цюрих". Българският национал Валентин Илиев пък не влезе в игра за "Стяуа" при домакинското нулево равенство с "Шалке 04".

За сметка на това Живко Миланов започна като титуляр за "Васлуй" и до края на мача с "Лацио" често се включваше в атаките на своя тим. В срещата от група D румънците направиха обрат за 2:1 и поддържаха резултата до 71-ата минута, но Джузепе Скули се разписа за крайното 2:2 и донесе точката на домакините.

"Лацио" имаше предимство предимство през първото полувреме, въпреки че играеше с голяма част от резервите си. Римляните откриха резултата в 35-ата минута, когато Джибрил Сисе се разписа от дузпа, отсъдена за фаул срещу капитана Томазо Роки.

През втората част "Васлуй" направи впечатляващ обрат само в рамките на четири минути. В неговата основа беше бразилецът Уесли, който възстанови равенството в 59-ата минута и даде предимство на румънците в 63-ата след дузпа.

Заради нарушението в наказателното поле Лучано Дзаури получи червен картон и затрудни домакините. "Орлите" все пак се измъкнаха от поражението в 71-ата минута с гол на Скули, като за крайното 2:2 голмайсторът Сисе се отчете и с асистенция.

Българинът Станислав Манолев и неговият ПСВ (Айндховен) започнаха с победа участието си в Лига Европа. Тимът спечели домакинството си на "Легия" (Варшава) с 1:0 в първата си среща от група C.

Манолев започна срещата като титуляр и беше на терена през всичките 90 минути. Нападателят на холандците Дриес Мертенс вкара единствения гол в 21-ата минута и донесе успеха на своя тим.

Във втората среща от групата "Рапид" (Букурещ) победи със същия резултат "Апоел" (Тел Авив) и излезе на първо място в класирането заради успеха си на чужд терен.

Тазгодишният финалист в Лига Европа "Брага" започна подобаващо участието си след убедителна победа като гост на английския "Бирмингам" с 3:1. Във втората среща от група H "Брюж" стигна до лесен успех у дома с 2:0 над "Марибор".

Равенството позволи на "Рубин" (Казан) да оглави еднолично класирането в група A. Руснаците постигнаха класическа победа над "Шамрок роувърс", като двата отбора си размениха по една изпусната дузпа.