Русия и Франция стигнаха полуфиналите на Евробаскет 2011

Невероятната игра на Кириленко не остави шансове на сръбските баскетболисти

Баскетболистите на Русия отстраниха финалиста от последното европейско първенство Сърбия след победа със 77:67 в голямото дерби на четвъртфиналите на Евробаскет 2011.

Така "Сборная" взе реванш за поражението в същата фаза на шампионата преди две години, когато сърбите спечелиха със 79:68 и след това стигнаха до мача за титлата.

Звездата на "Юта джаз" Андрей Кириленко беше над всички в зала "Жалгирис арена". Той изигра изключителен мач и беше с най-голяма заслуга за руската победа. За 27 минути крилото записа 14 точки, 11 борби, шест асистенции и четири откраднати топки.

Виктор Хряпа и Андрей Ворончевич вкараха по 11 точки, а Алексей Швед добави 10 т. Новото попълнение на ЦСКА (Москва) Милош Теодосич беше най-резултатният баскетболист на полето с 20 точки. Сръбският плеймейкър добави четири борби и три асистенции, но направи и цели девет грешки.

Европейският шампион от 2007 г. успя да спечели първата част с 16:12, а втората четвърт започна със седем поредни точки в тяхна полза. Преднината достигна 12 точки в полза на Русия при 32:17 след тройка на Хряпа.

В края на първото полувреме сърбите значително подобриха играта си. Благодарение на силната игра на центъра Коста Перович те направиха седем поредни точки, за да завършат с пасив от само седем точки – 27:34

В третата четвърт добрата игра на Сърбия продължи. След серия от 11:5 и страхотна тройка на Милан Мачван разликата беше намалена само на точка в полза на Русия. Нервите на сърбите обаче не издържаха. Те започнаха да грешат често, докато от другата страна Кириленко се разигра както в защита, така и в нападение.

"Сборная" започна да увеличава разликата постепенно и стигна до крайния успех със 77:67. В полуфиналите Русия ще срещне Франция.

Toни Паркър беше най-резултатен за Франция с 18 точки

Френските баскетболисти се класираха за полуфиналите след обрат срещу бронзовия медалист от 2009 г. Гърция. Водени от звездата на "Сан Антонио спърс" Тони Паркър, французите осъществиха обрат, след като губеха в резултата на полувремето, и стигнаха до крайния успех с 64:56.

Най-резултатен за победителите беше Паркър с 18 точки, а Нандо де Коло и Никола Батум завършиха съответно с 16 и 15 точки. Центърът Йоаким Ноа взе осем борби, а Паркър се отчете още с три асистенции и две откраднати топки.

Баскетболистите на Гърция се представиха далеч под очакванията, като единствено Йоанис Борусис завърши с двуцифрен точков актив – 17 точки.

Двата отбора залагаха на агресивната защита, което се отрази на резултатността. През първото полувреме Гърция стоеше малко по-добре на игрището и се оттегли с четири точки аванс – 31:27.

Третата четвърт започна обещаващо за третите от предишното европейско първенство и те успяха да натрупат преднина от седем точки. Тя обаче беше стопена само на три преди началото на решителната последна част.

В заключителния периодТони Паркър показа страхотна игра и благодарение на него Франция стигна до пълен обрат – 54:49 пет минути до сирената. До края Гърция не успя да се доближи до съперника след няколко сериозни пропуска на Борусис и Зисис.

В същото време домакините Литва победиха трудно с 80:77 Словения в мач за разпределение на 5-8 място. В петък литовците ще се изправят срещу победителя от двубоя между Сърбия и Гърция в спор за петата позиция в крайното класиране, а словенците ще чакат загубилия в битка за седмото място.