"Борусия" (Д) спечели с 2:0 дербито срещу "Шалке"

Шампионът "Борусия" (Дортмунд) се върна начело в класирането<br />

Шампионът "Борусия" (Дортмунд) се върна начело в класирането

Шампионът "Борусия" (Дортмунд) победи с 2:0 "Шалке" в рурското дерби. Съставът на Юрген Клоп надигра съперника си и заслужено стигна до успеха, с който излезе начело в класирането. Домакините си осигуриха победата чрез попаденията на Роберт Левандовски и Фелипе Сантана.

Срещата започна със силен натиск на жълто-черните и положенията пред вратата на "Шалке" следваха едно след друго. Още във втората минута левият бранител Марсел Шмелцер стреля опасно от фаул, но топката премина покрай вратата. Малко по-късно Якуб Блашиковски също пробва да изненада вратаря Ларс Юнерщал, но ударът му беше неточен.

Левандовски отрки резултата в 16-ата минута след центриране от фаул на Шмелцер. След попадението "Борусия" продължи с доброто си представяне и можеше да стигне до втори гол в 29-ата минута, но звездата на домакините Марио Гьотце не успя да преодолее Юнерщал, а Лукас Бариос се провали в опита си да довкара топката в опразнената врата. До края на полувремето "Шалке" не успя да затрудни стража на домакините Роман Вайденфелер и футболистите на Хуб Стевенс се оттеглиха с гол пасив.

Второто полувреме започна далеч по-добре за кралскосините, като няколко пъти в разстояние на десетина минути Александър Баумьохан затрудни максимално защитата на "Борусия", но до попадение не се стигна. След първоначалното объркване футболистите на Юрген Клоп поеха отново инициативата и резултатът не закъсня. Непростим пропуск на Бариос, беше последван от добавка на Сантана, която не остави шанс на Юнерщал и се превърна във втори гол.

След като увеличи преднината си, "Дортмунд" продължи да играе офанзивно и само късметът лиши домакините от по-изразителна победа. Добри положения се откриха още пред Гьотце, Бариос и резервата Шинджи Кагава, но резултатът остана непроменен и "Борусия" спечели с 2:0.

След успеха с 1:0 над "Байерн" в Мюнхен преди седмица и триумфа в рурското дерби шампионите излязоха начело. "Борисия" има 29 точки, с колкото е и вторият "Борусия" (Мьонхенгладбах), спечелил с 3:0 при гостуването си на "Кьолн". Трети остава "Байерн", но баварците са с мач по-малко.