Валери Божинов вкара първия си гол в евротурнирите при победа на "Спортинг"

Божинов вкара втория гол за успеха над "Цюрих"

Българският нападател Валери Божинов вкара първия си гол в европейските клубни турнири при победата на "Спортинг" (Лисабон) с 2:0 над "Цюрих" в Лига Европа.

Футболистът започна срещата като титуляр и се разписа в 58-ата минута, а успехът класира португалците за 1/16-финалите на турнира като лидери в група D.

Домакините имаха пълно надмощие в срещата и без особени затруднения стигнаха до заслужения успех над последния в класирането. "Спортинг" имаше две изгодни положения за гол още до десетата минута, едно от които бе пропуснато от Божинов.

Всички 1/16-финалисти в Лига Европа до момента:
ПАОК, "Стандарт" (Лиеж), "Хановер", ПСВ (Айндховен), "Легия" (Варшава), "Спортинг" (Лисабон), "Сток сити", "Атлетик" (Билбао), "Металист" (Харков), "Брага", "Атлетико" (Мадрид), "Шалке", "Твенте", "Андерлехт" и "Локомотив" (Москва)

Тимът от Лисабон продължи с добрата си игра и излезе напред в резултата в 15-ата минута. Тогава Рики ван Волфсвинкел получи топката в наказателното поле и със силен удар вкара за 1:0.

"Лъвовете" не спираха да търсят ново попадение и до края на полувремето пред Божинов се откриха още две добри положения, които той пропусна.

Доброто представяне на българина беше материализирано в 58-ата минута. Нападателят засече отлично центриране отляво в наказателното поле на "Цюрих" и с глава се разписа за 2:0. Това е третият гол на Божинов за "Спортинг" в официален мач.

До края на срещата "лъвовете" създадоха още редица опасни ситуации пред швейцарската врата, но така и не направиха победата си по-убедителна. С този успех "Спортинг" вече е недостижим във временното класиране на група D с 12 точки, докато "Цюрих" остава последен с две.

Второто място в групата можеше да бъде решено в директния двубой между "Васлуй" и "Лацио", но те завършиха при нулево равенство. Румънците стигнаха до гол, който правилно беше отменен заради засада. Българинът Живко Миланов започна като титуляр за домакините и остана в игра през цялото време.

Двата тима имат по 6 точки в актива си преди последния кръг от груповата фаза. "Васлуй" е с предимство заради по-добрата голова разлика спрямо римските "орли" и на 14 декември ще има по-леката задача да гостува на "Цюрих". Тогава "Лацио" ще търси задължителна победа при домакинството си на "Спортинг", но всичко ще зависи от резултата в Швейцария.

Матю Ъпсън (вляво) от "Сток сити" си вкара автогол

Английският "Сток сити" също се класира за следващата фаза на Лига Европа след равенство 1:1 с "Динамо" (Киев). Гостите от Украйна поведоха с автогол на Матю Ъпсън в 27-ата минута, но англичаните стигнаха до точката с попадение на Джоунс девет минути преди края.

Равенството оставя теоретични шансове за класиране напред на "Динамо", независимо от победата на "Бешикташ" в другата среща с "Макаби" (Тел Авив). Турците спечелиха гостуването си с 3:2 с гол на Рикардо Куарешма едва в 90-ата минута.

Така преди последния кръг "Сток сити" е лидер с 11 точки, а "Бешикташ" е почти сигурен 1/16-финалист с 9. Домакински хикс срещу англичаните в следващата среща ще му осигури спокойствие, а победа – първото място в групата.

В същото време "Динамо" е с 6 точки в актива си и класирането му напред зависи от доста фактори. Украинците ще търсят чист успех над "Макаби" с поне четири гола разлика и ще разчитат на английска победа в Истанбул, за да се класират напред.

"Атлетик" (Билбао) си гарантира лидерската позиция в група F с 2:1 над "Слован" (Братислава), докато "Ред бул" (Залцбург) победи с 2:0 борещия се за световна слава "Пари Сен Жермен" и излезе на второ място в класирането.

Французите можеха да си подсигурят участието на 1/16-финалите, но вместо това със загубеното гостуване позволи на австрийския тим да се изравни по точки с тях. Двата тима имат по 7 точки в актива си и втората позиция ще бъде решена в последния кръг на 14 декмври.

"Ред бул" има предимство в преките двубои с ПСЖ и е временно втори, а нова победа срещу последния "Слован" в Братислава ще изпрати отбора в директните елиминации на Лига Европа.