Звездите направиха шоуто в първия ден на сезона в НБА

Дерик Роуз (вляво) контролира топката пред погледа на Кобе Брайънт

Леброн Джеймс, Кармело Антъни и Дерик Роуз блестяха в първия ден на новия сезон в НБА, който предложи любопитни, а някъде и драматични развръзки.

"Маями хийт" още в първия си мач показа защо са определяни като фаворити за спечелване на титлата, като победи шампиона "Далас маверикс". "Ню Йорк никс" постигна трудна победа над "Бостън селтикс" като домакин, а "Чикаго булс" направи страхотно завръщане, за да се наложи срещу "Лос Анджелис лейкърс".

Сезонът започна след пет месеца пауза и 161 дни локаут с пет двубоя, в които "Лос Анджелис клипърс" също даде заявка, че ще оправдае очакванията да бъде един от водещите тимове тази година. Въпреки че отборите имаха само 17 дни за селекция и подготовка, срещите бяха изпълнени с качество и напрежение.

"Хийт" се справи най-лесно и развали шампионското настроение на своя съперник, като се наложи със 105:94. Двубоят се превърна в шоу на Джеймс и съотборника му Дейн Уейд.

"Горещите" трябваше да чакат в съблекалнята, докато "Мавърикс" издигаше своя шампионски транспарант преди началото на мача. Самите играчи на "Далас" носеха надпис "Шампиони 2011" на гърба на анцузите си.

Но когато мачът започна, Дирк Новицки и неговите съотборници Джейсън Кид и Джейсън Тери бяха изметени от впечатляващия отбор на гостите. "Маями" водеше с 97:65 след първите три части, след което почти спря да играе и позволи на "Далас" да съкрати разликата в последната четвърт.

Джеймс отбеляза 37 точки, овладя 10 борби и направи шест асистенции. Уейд добави 26 точки, осем борби и шест асистенции.

Миналогодишният MVP на редовния сезон Дерик Роуз беше основната фигура при обрата на "биковете" срещу "Лейкърс". Той стреля с една ръка през Пау Гасол 4.8 секунди преди края за успеха с 88:87.

Опитът в последната секунда на Кобе Брайънт да обърне резултата в полза на "езерняците" не сполучи, тъй като изстрелът му беше блокиран от Луол Денг.

Роуз отбеляза 22 точки, а Денг добави 21 за "Чикаго", който навакса изоставане от шест точки в последните две минути. В същото време домакините пропуснаха четири наказателни удара в последните 1:40 минути.