Рали "Дакар", етап 1: "Мини" окупира челото, Младен Вачков е 11-и

Стефан Петерхансел е трети след първия етап

Представителите на "Мини" окупираха челото след встъпителния кратък първи етап от 33-ото издание на рали "Дакар", почернен от смъртта на аржентинския пилот Хорхе Мартинес Боеро.

57-километровата състезателна част от отсечката между Мар дел Плата и Санта Роса се оказа фатална за моториста, който е паднал на два километра преди финала. След катастрофата Боеро е получил инфаркт и е починал при транспортирането му с хеликоптер към болница в Мар дел Плата.

При четириколките българинът Младен Вачков дебютира в надпреварата с 11-о място, а съотборникът му в "Рали Рейд.БГ" Петър Ценков даде 18-о време. И двамата са с машини Can-Am Renegade 800, като се движат съответно на 6:17 мин. и 7:51 мин. от победителя в своя клас Серхио ла Фуенте ("Ямаха Раптор").

Той стана първият уругваец с етапен успех в "Дакар" и дръпна с 54 секунди на шампиона за 2010 г. Маркос Патронели ("Ямаха"). Най-голямата новина в класа е изваждането от общото класиране на седем пилоти, чиито машини не отговарят на промените в техническия правилник за четириколките със задно предаване. Сред тях присъстват и силни състезатели като победителят за 2009 г. Йозеф Мачачек и претендентът Кристоф Деклерк, с което шансовете за по-предно класиране на българите се увеличават.

При автомобилите "Мини" демонстрира добро темпо в отсъствието на шампиона за последните три години "Фолксваген". Екипът на X-Raid класира трима свои представители в челото, но и резултатите от кратката отсечка не могат да бъдат приети за достатъчно показателни.

Най-бърз в неделя беше руският пилот Леонид Новицки с "Мини All4 Racing", който спечели първата си етапна победа в старта на четвъртото си участие в "Дакар". Той изпревари с пет секунди съотборника си Кшищоф Холовчиц и с девет деветкратния победител Стефан Петерхансел.

Фотогалерия: Рали "Дакар 2012" набра скорост >

"Отсечката днес беше много къса и затова натиснахме здраво газта. Настигнахме само един автомобил, но го изпреварихме безпроблемно. Перфектен ден за нас", коментира Новицки.

Защитаващият титлата си Насер Ал-Атия загуби цели десет минути в късия етап заради загуба на налягането на маслото в неговия "Хамър", който управлява за първи път в състезателни условия. Катарецът беше изтеглен до финала от своя съотборник Роби Гордън, за да не причини допълнителни щети по двигателя и вече може да се притеснява за надеждността на своя автомобил.

Американецът, който е сред фаворитите за крайния успех, завърши първия ден на пета позиция зад победителя от 2009 г. Жинил де Вилиърс с "Тойота Хайлукс". Впечатление прави шестото място на португалеца Карлош Соуса, който записа най-доброто етапно класиране за автомобил на "Грейт уол" в рали "Дакар".

Най-сериозният инцидент в категорията беше свързан с отпадане на южноафриканеца Алфи Кокс. Участието на ветерана в "Дакар" приключи бързо заради пълното изгаряне дебютиралия в състезанието "Волво XC-60 RR".

Роби Гордън не пропусна да зарадва феновете със скок от естакадата за стартовата церемония

При мотоциклетистите чилиецът Франсиско Лопес–Чалеко с "Априля" стартира състезанието с етапен успех, след като в рали "Тунис" имаше тежко падане и претърпя шест операции. Той постигна шестата си етапна победа за 32:37 мин., а на 14 сек. зад него се нареди трикратният победител Марк Кома с KTM.

Последен в тройката влезе Хавиер Пицолито с "Хонда", който записа най-доброто етапно класиране на аржентински пилот при моторите. Претендентът за триумф в Лима след 14 дни Сирил Депре с KTM остана на 1:48 мин. зад Чалеко.

При камионите "Камаз" не успя да намери място в първата четворка и това подчерта липсата на отттеглилите се от спорта седемкратен победител Владимир Чагин и носителят на две титли Фирдаус Кабиров. В тяхно отсъствие холандецът Марсел ван Влийт с МАН повтори етапния си успех от "Дакар 2009", а след него се наредиха сънародникът му Джерард де Рой ("Ивеко") и германецът Франц Ехтер (МАН).

След кратката състезателна част от етапа, всички участници имат 600 километра връзка до Санта Роса. В понеделник те ще изминат 290 състезателни километра и 487 в преход до Сан Рафаел.

Пълното временно класиране в "Дакар" бихте могли да видите тук.