Джокович е на полуфинал срещу Мъри след битка с борбения Ферер

Джокович изигра тежък мач с Ферер, но спечели в три сета

Световният номер 1 Новак Джокович премина през втори пореден труден тест на Australian Open, но отново се справи и достигна седми пореден полуфинал на турнирите от Големия шлем.

След като в понеделник загуби първия си сет тази година и трябваше доста да се потруди, за да отстрани бившия номер 1 Лейтън Хюит, днес миналогодишният шампион успя да спечели чиста победа в три сета срещу петия в схемата Давид Ферер след 6:4, 7:6 (4), 6:1.

Победата срещу испанеца обаче бе постигната много трудно, а срещата продължи 2 часа и 44 минути. Първите два сета на "Род Лейвър арина" бяха страхотна битка, в която Ферер имаше много шансове за успех, но Джокович показа характер и се възползва от грешките на съперника.

Като цяло грешките преобладаваха в играта на двамата тенисисти, но това бе напълно обяснимо - разиграванията в първите две части бяха изключително изтощителни и често продължаваха над 30 удара. Ферер показваше отлична защита и принуждаваше Джокович да играе много допълнителни удари.

Първите два сервис гейма на испанеца бяха истински маратон, като продължиха по около 10 минути, а световният номер 5 с огромни усилия успя да спаси точките за пробив в тях. От своя страна Джокович с лекота взимаше подаванията си.

Все пак логично се стигна до пробив в сервиса на Ферер в петия гейм, който се оказа и решителен за изхода на първия сет. До края испанецът стабилизира сервиса си и печелеше лесно подаванията си, а и Джокович се концентрира повече върху собствения сервис, за да спести усилия.

При 5:4 сърбинът сервираше за сета, но Ферер спечели две страхотни разигравания, след което стигна и до точка за пробив. Джокович обаче не позволи изненада, спаси възможността за изравняване и спечели първата част за 58 минути.

Вторият сет бе изключителна битка, която продължи 76 минути. Джокович започна отлично и след ранен пробив поведе с 2:0. В този момент обаче Ферер успя да обърне ситуацията на корта, докато съперникът му започна да изпитва проблеми с дишането след продължителните разигравания.

Полуфиналистът от миналата година спечели три поредни гейма и бе близо до втори пробив за 4:2. Това бе и моментът, в който той можеше да обърне мача, след като Джокович получи разтежение в петия гейм, макар че то не попречи на движението му по корта.

Отличната защита на Фере създаде много трудности на Джокович

© Darren Whiteside, Reuters

Ферер изглеждаше много по-стабилен физически, а ударите му бяха много по-мощни. Той имаше отличен шанс за пробив, но Джокович показа характер и не допусна изоставане. След размяна на няколко спечелени сервис гейма се стигна до равенство - 5:5.

В този момент Ферер допусна изненадващ срив и подари подаването си на Джокович, а с това и възможността да сервира за 2:0. Все пак в следващия гейм испанецът бе много по-концентриран и успя да върне пробива в последния възможен момент.

Ферер пренесе предимството си във втория сет и в тайбрека. Той поведе с 4:2 и вече се виждаше победител в сета, но при смяната на полетата настъпи пълен обрат на корта. Джокович спечели пет последователни точки и поведе с 2:0.

Пропуснатите шансове във втория сет се отразиха на играта на Ферер и той загуби желанието си да се бори за всяка точка, както го правеше в хода на двубоя. Джокович нямаше никакви трудности, направи два пробива и за 30 минути стигна до победата след 6:1.

И двамата завършиха с отрицателен баланс между печелившите удари и непредизвиканите грешки - 35 срещу 39 за Джокович и 18 срещу 36 за Ферер. Сервисите им също не бяха много стабилни, като световният номер 1 вкара едва 53% първи сервис, а съперникът му - 65%.

По този начин Джокович записа седма победа в 12 мача срещу един от най-неудобните си съперници в тура. В полуфиналите носителят на четири титли от Големия шлем ще се изправи срещу Анди Мъри в повторение на миналогодишния финал.

Този полуфинал ще бъде изместен от фокус, тъй като в долната част на схемата един срещу друг се изправят големите съперници Рафаел Надал и Роджър Федерер. Така за втори пореден път и за трети в последните осем месеца първите четирима в световната ранглиста достигат до полуфиналите в турнирите от Големия шлем.