Дирк Новицки влезе в топ 20 на реализаторите в НБА при победа на "Далас"

Германецът Дирк Новицки вече има 23 354 точки в кариерата си в НБА<br />

© Rеuters

Германецът Дирк Новицки вече има 23 354 точки в кариерата си в НБА

Германският баскетболист Дирк Новицки вече е сред първите 20 най-резултатни играчи в историята на НБА. Най-добрият баскетболист в Европа за 2011 г. отбеляза 26 точки за победата с 89:73 над "Бостън селтикс".

Новицки се нуждаеше от седем точки, за да изпревари 20-ия в класацията Робърт Париш (23 334 точки). Германецът вече има 23 354, отбелязани в 1022 срещи от първенството. Пред него е Кевин Гарнет от "Селтикс" с 23 719, който пропусна втори пореден мач по лични причини.

Двубоят се разви спокойно за шампионите, които показаха превъзходството си над изпитващия трудности отбор от Бостън и се вдигнаха след загубата с 97:104 от "Ню Йорк никс". В средата на втората четвърт Новицки отбеляза десет поредни точки за "Маверикс" и съставът му увеличи преднината си на 14 точки.

Задачата на "Бостън" се усложни в третата част. Освен липсващите Раджон Рондо, Гарнет и Брандън Бас, тогава контузии получиха Джърмейн О'Нийл и Крис Уилкокс. Това доведе до четвъртата поредна загуба за "Селтикс" и общо шеста от последните седем мача. Пол Пиърс стана най-резултатен за "Бостън" с 20 точки, а Рей Алън добави 15.

Важно постижение записа и Джейсън Кид. Баскетболистът на "Далас" изпревари Майкъл Джордан по откраднати топки и вече има 2517.