"Атлетик" (Билбао) победи "Манчестър юнайтед" само с 3:2 в Лига Европа

Сусаета и Ираола от "Атлетико" се опитват да отнемат топката на Парк Джи Сун

Английският шампион "Манчестър юнайтед" продължи с неубедителното си представяне в европейските турнири през този сезон.

След като останаха зад "Бенфика" и "Базел" в груповата фаза на Шампионската лига и преодоляха първия кръг на елиминациите в Лига Европа въпреки домакинска загуба от "Аякс", тази вечер "червените дяволи" поставиха под съмнение класирането си за четвъртфиналите.

"Юнайтед" допусна поражение с 2:3 от петия в испанската Ла Лига "Атлетик" (Билбао). Баските надиграха считания за абсолютен фаворит отбор, като единствено страхотните намеси на Давид де Хеа лишиха испанците от по-убедителна победа.

"Атлетик" показа много качествен футбол и комбинираше добре на скорост пред вратата на съперника. Бързите атаки на баските създаваха много проблеми на английския шампион, както и отлични подавания през центъра на отбраната на домакините.

"Юнайтед" пък се представи слабо и изпитваше изключителни трудности в изграждането на атаките си. Фъргюсън заложи в предни позиции на Уейн Рууни и Хавиер Ернандес, а Парк и Ашли Йънг действаха по крилата.

Шотландският мениджър отново остави извън групата за мача българския нападател Димитър Бербатов, а на резервната скамейка започнаха Даниел Уелбек и Луиш Нани. Португалецът се появи на терена през втората част, но не промени нищо с играта си.

Началото на мача бе доста динамично, като двата отбора отправиха по един безопасен удар чрез Ернандес и Сусаета. Така се стигна до 22-ата минута, когато Рууни откри резултата. Той довкара отбита топка след удар на Ернандес.

Мексиканецът получи хубав пас от Гигс, с един финт елиминира двама защитници и стреля в далечния ъгъл, но Горка Ираисос изби. Последваха много силни минути на "Атлетико", като само добрите намеси на Давид де Хеа запазиха резултата.

Все пак минута преди края на полувремето Фернандо Йоренте изравни. Той бе оставен непокрит около точката за изпълнение на дузпа и не сгреши за 1:1. През втората част "Атлетико" продължи да показва по-качествен футбол.

Три пъти Де Хеа спаси удари на Икер Мунаин, а веднъж испанският страж се справи с изстрел на Йоренте. В крайна сметка "Атлетико" заслужено стигна до втори гол, макар той да бе неправилно зачетен.

Оскар Де Маркос се разписа, но бе в положение на засада, когато получи топката. В 83-ата минута нова отлична контраатака на баските доведе до удар на Токеро, но отново Де Хеа показа отличен рефлекс.

Минута преди края на редовното време Муниан вкара трети гол за "Атлетико". Главният съдия отсъди непряк свободен удар, тъй като Евра играеше, останал с една обувка. Гостите бързо пратиха топката в предни позиции, където Токеро стреля, Де Хеа спаси, но притичалият Муниаин довкара.

В добавеното време на мача "червените дяволи" получиха право да изпълнят дузпа за игра с ръка на Де Маркос. При повторенията останаха съмнения дали той е играл с ръка в наказателното поле или на границата му, а Рууни не сбърка при изпълнението за 2:3.