Ваня Стамболова стана четвърта на 400 метра на световното в зала

Най-успешната българска атлетка за последните години Ваня Стамболова (вляво) завърши за 51,99 сек в Истанбул<br />

Българската състезателка Ваня Стамболова стана четвърта в бягането на 400 метра на световното първенство по лека атлетика в зала. Тя завърши за 51,99 секунди във финала в Истанбул.

Стамболова остана на 0,17 сек от бронзовия медал, спечелен от американката Наташа Хейстингс. Фаворитката Саня Ричардс от САЩ убедително стана световна шампионка с близо секунда преднина. Водачката в световната ранглиста през сезона пробяга разстоянието за 50,79 сек. Сребърния медал заслужи рускинята Александра Федорива с 51,76 секунди.

Най-успешната българска състезателка в леката атлетика за последните години изостана с едно място спрямо последното световното първенство в зала. Стамболова спечели с 51,50 сек бронзовия медал преди две години в Доха. Сега това време щеше да й донесе среброто.

За четвъртото място в Истанбул българката ще получи 9000 долара от наградния фонд. Стамболова стана шеста на 400 метра с препятствия на световното в Даегу миналото лято.

Надеждите на България за медал от световното остават за спринта на 60 метра при жените. На полуфиналите ще бягат седмата в света на 100 метра Ивет Лалова и Инна Ефтимова. Стартовете им започват в неделя от 14.45 часа.

Американецът Джъстин Гатлин стана световен шампион в спринта на 60 метра. 30-годишният атлет спечели златния медал с личен резултат за сезона от 6,46 секунди. Това е втора световна титла в зала за Гатлин след тази в Бирмингам през 2003 г.

Неста Картър от Ямайка заслужи среброто с 6,54 секунди. Защитаващият титлата си от Доха 2010 Дуейн Чеймбърс от Великобритания завърши трети за 6,60 секунди. Със същото време четвърти стана водачът в световната ранглиста за сезона Трел Кимънс от САЩ, който само преди две седмици постигна 6,45 секунди на турнир в Албъкерк.