Волейболистите започнаха олимпийската квалификация с 3:0 срещу Словения

Българските волейболисти победиха Словения с 3:0 (25:22, 25:18, 25:22).

© Георги Кожухаров

Българският национален отбор по волейбол започна успешно похода към спечелването на квота за олимпийските игри в Лондон. Играчите на Радостин Стойчев победиха Словения с 3:0 (25:23, 25:18, 25:22).

Отборът трябваше да се справя с куп проблеми с контузени състезатели, които в хода на мача се увеличиха. Титулярният разпределител Андрей Жеков се контузи на тренировка преди мача и пропусна двубоя.

Той беше заменен от Георги Братоев. Разпределителят на "Левски Сиконко" обаче се справи много добре, изигра отличен мач и беше с основна заслуга за успеха. Братоев действаше в отличен синхрон както с центровете, така и с нападателите, въпреки малката игрова практика с тях.

"Не очаквахме травмата на Андрей да е толкова сериозна. Това е много лошо за нас. Радвам се, че се справих добре. Радо Стойчев много ми помогна. Благодаря му за доверието. Преди мача ми каза "радвай се на играта и си направи кефа". Това и направих", каза след мача Братоев пред БНТ.

Той завърши с най-висока оценка в тима. Братоев заби два аса и не сгреши при единствената си атака. Трите му точки дойдоха във втория гейм, който беше най-силният за българите. Освен това той допусна само една грешка при 13 изпълнения на начален удар в първия си мач като титуляр за четири години в отбора.

Освен от Жеков Радостин Стойчев трябваше да се лиши от услугите на Николай Пенчев. Капитанът Владимир Николов пък излезе с оток в окото, след като топка го удари силно по време на тренировките.

Мачът започна трудно за националите, които губеха с 6:8 след първата техническа почивка и с 14:16 при втората. След паузата обаче Матей Казийски застана на сервис и това доведе до четири поредни точки в полза на българите за 18:16.

Николай Николов се представяше силно, но заради травма в глезена напусна в края на втория гейм

Тази разлика се запази до края на гейма, а последната точка реализира Николай Николов с мощна атака през центъра. В първата част Братоев шест пъти избра атака през центъра и това доведе до пет точки.

Във втория гейм по-добрата игра на българите продължи. В средата на гейма Владимир Николов получи почивка и в игра се появи Цветан Соколов. Отлична комбинация на Братоев остави резервния диагонал без блокада и той нямаше проблем, за да отвори три точки разлика - 14:11.

Тази преднина се запази до втората техническа пауза, а след това постепенно се увеличаваше. При 23:17 обаче дойде нов удар за състава, след като Николай Николов изкълчи глезена си и трябваше да напусне игрището.

Той беше заменен от Теодор Тодоров, който пък лекува контузия в ръката, която все още не е напълно отшумяла. Победата във втория гейм дойде при 25:18, а в третата част принудителните промени се отразиха на играта.

Словения поведе с 10:5 и с 11:6. Цветан Соколов сгреши няколко атаки, но в края на гейма се реваншира напълно. С добра игра на блокада, ас на Казийски и атака на Алексиев разликата беше намалена до 11:12.

При 16:16 Братоев заби два аса, след което Соколов се отчете с две успешни атаки и България поведе с 22:19.  Тодор Алексиев изведе България до мачбол при 24:21, при последвалото дълго разиграване словенците пратиха топката в аут за 25:22.

Матей Казийски беше най-резултатен на полето с 15 точки (40% успешна атака, 2 аса, 1 блок). Тодор Алексиев добави седем, а Цветан Соколов се отчете с шест, а Владимир Николов с пет. Тине Урнаут беше най-резултатен за гостите с 13 точки.