Еврошампионът Сърбия взе първа победа във волейболната квалификация

Сръбските волейболисти запазиха шансове за полуфинал след победа над Испания

© Георги Кожухаров

Настоящият европейски шампион Сърбия постигна първа победа на олимпийската волейболна квалификация за Лондон 2012, която се провежда в зала "Арена Армеец" в София.

След като в сряда играчите на Игор Колакович загубиха с 0:3 от България, днес се наложиха над европейския шампион за 2007 г. Испания с 3:1 (25:19, 25:17, 23:25, 25:22) и запазиха шансове за класиране на полуфинал.

Сръбските волейболисти бяха изправени пред отпадане при загуба, но започнаха много силно мача. Те нямаха особени проблеми в първите два гейма и ги спечелиха убедително след 55 минути игра.

Третият гейм беше много оспорван. Испанците дръпнаха с 9:4, но след това се стигна до изравняване при 12:12 и резултатът вървеше точка за точка до 23:23. Играчите на Хулио Веласко все пак успяха да затворят гейм още при първата си възможност.

Двата отбора започнаха равностойно и в четвъртата част. Сърбия обаче поведе с четири точки при 14:10. Испанците успяха да намлят резултата, но все пак предадоха гейма с 22:25 след 31 минути игра.

Александър Атанасиевич беше най-резултатен на полето с 21 точки. Милош Никич добави 19 за европейските шампиони, а Никола Ковачевич завърши с 14. За Испания Ибай Перес реализира 18 точки, а Мануел Севилияно се отчете 15.

В последния сет двама от най-добрите на игрището получиха контузии в глезена и напуснаха игра - Никич от Сърбия и Севиляно от Испания. И докато травмата на сърбина е по-лека, испанският волейболист почти сигурно пропуска остатъка от турнира.

След изиграването на вторите мачове в група А начело е българският състав с 6 точки, следван от Испания и Сърбия с по три, като иберийците имат по-добро геймово съотношение. Словения е на последна позиция без спечелен гейм и без шансове за класиране на полуфинал.