"Мемфис" вкара серията с "Клипърс" в решителен седми мач

Марк Гасол (отдолу) беше най-резултатен за "Мемфис" с 23 точки

Баскетболистите на "Мемфис гризлис" записаха втора поредна победа срещу "Лос Анджелис клиппърс" и вкараха плейофната серия от първия кръг в Западната конференция в седми мач.

"Гризлитата" се наложиха с 90:88 в зала "Стейпълс сентър" и ще имат домакинско предимство в решителния сблъсък.

След слабото начало в серията Марк Гасол изигра втори пореден отличен мач и беше най-резултатният играч на полето с 23 точки. Испанският център добави 9 борби, 4 от които в нападение, както и 3 асистенции.

Зак Рандолф завърши с "дабъл-дабъл" за победителите - 18 точки и 16 борби, 6 от които в атака, като направи и 3 чадъра. Руди Гей и Майк Конли завършиха с по 13 точки, като пойнт гардът се отличи с 9 асистенции.

"Всичко това вече няма никакво значение, защото тази серия ще се реши в един мач - всичко или нищо. И двата отбора имат шанс да спечелят", заяви старши треньорът на "Мемфис" Лайънъл Холинс.

"Клипърс" пропуснаха втора поредна възможност да затворят серията, след като водеха с 3:1 победи. Играчите на Вини дел Негро бяха много близо до победата, но пропиляха аванс от осем точки в последната четвърт.

В началото на четвъртата част "ножиците" направиха серия от 10:0 и взеха осем точки преднина при 8:30 минути до края. "Мемфис" обаче също отвърна със серия от 10:0. Тони Алън вкара два наказателни изстрел и гостите поведоха с 89:83 само 52 секунди преди сирената.

При 85:89 "Клипърс" изпуснаха по много глупав начин да стопят изоставането си и да вземат последната атака. Алън направи пропуск от наказателната линия и Ранди Фой взе борбата, но закачи леко крайната линия.

"Ножиците" трябваше да правят бърз фаул и Рандолф вкара 1 от 2. Керън Бътлър пропусна тройка 14.9 секунди преди края, но Ранди Фой все пак вкара за 88:90 при 3.7 секунди до сирената. Незнайно защо играчите на "Клипърс" не направиха фаул и оставиха времето да изтече.

Контузените звезди на "Клипърс" Крис Пол и Блейк Грифин (вдясно) дадоха всичко от себе си, но не беше достатъчно

Въпреки че играха с контузии след петия мач, Грифин и Крис Пол отново бяха най-добрите в състава. Грифин беше най-резултатен със 17 точки, като добави 6 асистенции и 5 борби. Пол завърши с 11 точки, 7 асистенции и 5 борби.

Пойнт гардът обаче видимо имаше проблеми и не беше толкова активен в пробивите към коша. Състоянието му в края се влоши. Ерик Бледсоу (14 точки, 6 асистенции), Кенион Мартин (10 точки) и Реджи Еванс (10 борби) се включиха силно от пейката.

Гардовете ветерани в състава обаче се представиха много слабо - Фой, Мо Уилямс и Ник Йънг комбинираха 18 пропуска от 24 стрелби от игра, включително седем пропуснати тройки от осем опита. Големите грешки дойдоха и от треньора Вини дел Негро.

Когато "Мемфис" започна да стопява аванса от осем точки в четвъртата четвърт, Крис Пол беше на пейката. Дел Негро изкача да бъде пропиляна цялата преднина, преди да върне най-силния си играч на полето. Пол вече беше загубил ритъма, който намери в края на третата четвърт.

Той вкара само 1 точка и направи две скъпоструващи грешки. Освен това Дел Негро реши да остави на пейката в четвъртата част и центъра ДеАндре Джордан, въпреки че той се представи силно в третата четвърт.

"Много е трудно, защото в този момент от сезона никой не е в стопроцентово състояние. Аз се опитах да превъзмогна това, както и Блейк. Все още имаме възможност да спечелим. Ние не сме отбор от един играч", заяви след мача Пол.