Италия е първият финалист в олимпийската квалификация след 3:1 над Сърбия

Сърбия показа, че не може да компенсира липсата на Милкович

© Георги Кожухаров

Европейският вицешампион Италия се класира за финала на олимпийската квалификация по волейбол в София. Играчите на Мауро Беруто надиграха първенеца на Европа Сърбия с 3:1 (25:14, 25:19, 19:25, 25:16) и си отмъстиха за загубата с 1:3 във Виена през септември.

Пред около 10 000 зрители в "Арена Армеец" италианските волейболисти категорично надиграха в трите си печеливши гейма съперника, който в София показа, че не може да компенсира липсата на отказалия се от националния отбор Иван Милкович.

Иван Зайцев направи 22 точки, а Михал Ласко добави 19, за да осигурят място в неделния финал, където Италия ще срещне победителя от втората полуфинална среща между България и Германия, която започва в 20:45 часа.

"Трябва да се съсредоточим върху нашето представяне, без значение кой ще е съперникът ни утре. Моето мнение е, че България ще победи. Българите са фаворити. Симоне почти сигурно ще пропусне финала заради травмата в прасеца", заяви след мача Беруто.

В първия гейм италианците разбиха сърбите - 8:3 при първата техническа пауза, 16:7 при втората и 25:14 в края. Втората част започна по-равностойно, но в средата на гейма играчите на Беруто започнаха да с откъсват.

Те взеха четири точки аванс при втората техническа почивка и успяха да затворят гейма на 19 точки. Сърбия показа признаци на събуждане и успя да вземе третия гейм благодарение на силната игра на Александър Атанасиевич.

Все пак Италия показа, че в този момент е по-класният отбор и без особени трудности затвори мача след 25:16. Силен мач изигра и центърът Алесандро Фей, който записа 13 точки, както и Самуеле Папи. Той замени принудително Симоне Пароди и завърши с 6 точки и 100% успеваемост в атака.

Атанасиевич отново беше топ реализатор за Сърбия. Той завърши с 15 точки, но допусна и прекалено много грешки - седем сбъркани сервиса от 16 опита, четири грешки от атака и четири блокади срещу него.