Пастор Малдонадо спечели сензационна първа победа във Формула 1

Малдонадо (вдясно) загуби битката на старта с Алонсо, но спечели състезанието с безгрешно каране

Пилотът на "Уилямс" Пастор Малдонадо триумфира в Гран при на Испания на пистата "Каталуния" и спечели сензационна първа победа във Формула 1 в своята кариера.

С безгрешна стратегия и отлично каране 27-годишният венецуелец изпревари Фернандо Алонсо и Кими Райконен и донесе първи успех за своя отбор от осем години.

В 24-ото си състезание Малдонадо стана първият представител на Венецуела, който печели победа във Формула 1. Досега най-доброто му класиране беше осмото място в Китай този сезон, а през 2011 завърши на 19-а позиция в крайното подреждане.

В събота Малдонадо спечели първия полпозишън в кариерата си, след като Люис Хамилтън с "Макларън" беше дисквалифициран. Венецуелецът обаче беше изпреварен на старта от Фернандо Алонсо, който преследваше втора победа за сезона след добрата квалификация.

Испанецът отново надхвърли възможностите на своето "Ферари", но нямаше възможност да се пребори с по-бързия "Уилямс". Пилотът на "Лотус" Райконен продължи с отличното си каране след повторния си дебют във Формула 1.

В края на състезанието той беше най-бързият на трасето и финишира на 0.6 секунди от Алонсо, като стопи 15 секунди преднина на испанеца. В началото обаче неговият "Лотус" не беше достатъчно бърз, което не му позволи да се бори за победата на "Каталуния".

Перфектният уикенд за "Лотос" беше допълнен от доброто представяне на Ромен Грожан, който финишира четвърти. Страхотното агресивното каране на Камуи Кобаяши му донесе петото място, след като потегли от девета позиция.

Първите трима в Гран при на Испания - Малдонадо, Алонсо (вляво) и Райконен (вдясно)

Благодарение на второто си място в Гран при на Испания Алонсо се изравни със Себастиан Фетел на върха в класирането при пилотите, като двамата има по 61 точки. Хамилтън е трети с 53 точки, Кими Райконен е четвърти с 49, а Марк Уебър е пети с 48.

При конструктурите "Ред бул" има 109 точки, докато "Макларън" е втори с 98. Фаворитите имаха лош уикенд на "Каталуния", който започна още от квалификациите в събота. Дисквалификацията на Хамилтън му отреди последна стартова позиция.

Все пак той успя да си проправи път до 8-ото място. Световният шампион Фетел, който потегли седми, в хода на състезанието получи наказание, тъй като не успя да спази нужната скорост при жълт флаг. Той финишира на шесто място.

Алонсо направи много силен старт и поведе колоната. Първи за смяна на гуми влезе испанецът, а след своя стоп Малдонадо изоставаше на 3 секунди. С добро темпо той успя да намали изоставането си на около секунда преди вторите стопове.

В 26-ата обиколка Малдонадо влезе в бокса, с Алонсо направи това една обиколка по-късно. Тактиката на пилота на "Уилямс" сработи, след като Шарл Пик с "Маруся" забави Алонсо и той излезе на 7.4 секунди от венецуелеца.

Все пак пилотът на "Ферари" започна да стопява изсотаването си от седем секунди. Двамата отново се доближиха на секунда разлика след третите влизания за нови гуми. Това стана, след като Малдонадо беше забавен от механиците при завиването на задна лява гума.

Пилотът на "Уилямс" обаче не се поддаде на напрежението и дори отвори комфортен аванс пред Алонсо, за да премина първи под карирания флаг. Гумите на двамата лидери бяха доста износени, което позволи на Райконен да стопи близо 15 секунди от изсотаването си, но за повече нямаше време.