Дуейн Уейд изведе "Маями" до финал в Източната конференция на НБА

Дуейн Уейд е фаулиран от Рой Хибърт (вдясно) при атака към коша на "Индиана"

Дуейн Уейд отбеляза 41 точки, а Леброн Джеймс добави 28 за решителната победа на "Маями хийт" срещу "Индиана пейсърс" в полуфиналната серия в Източната конференция на НБА. "Горещите" се наложиха със 105:93 и спечелиха плейофа с 4-2 победи.

"Маями" ще се изправи във финала срещу "Бостън" или "Филаделфия", които трябва да определят последния отбор във финалите на двете конференции. На Запад финалът е между "Оклахома сити" и "Сан Антонио".

Селектираният като суперотбор от звезди "Маями" ще играе на финалите в Източната конференция за втора поредна година. Миналата година те победиха "Чикаго булс" с 4:1 и се класираха за финала, където загубиха с 2:4 победи от "Далас маверикс".

В четвъртък "Хийт" трябваше да навакса ранно изоставане от 11 точки, като разчиташе основно на точната ръка на Уейд през първото полувреме. Той отбеляза 26 точки до почивката, с което изравни 16-годишния рекорд на клуба с автор Тим Хардауей за най-много точки за първото полувреме в мач от плейофите.

Джеймс вкара два последователни коша минута преди края на мача, за да определи крайния победител в една нелека серия. За победата допринесоха и стабилните Марио Чалмърс (15 точки) и Майк Милър (12).

Тимът трябваше да се оправя без контузилия се в първия мач Крис Бош, което доведе до загуби във втория и третия мач. Но Джеймс и Уейд изпълниха обещанието си да заиграят по-силно и да отстранят коравия състав на "Индиана". В снощния двубой те страдаха и от липсата на наказания Удонис Хаслем.

"Бяха тежки, физически, много оспорвани мачове и се надявахме, че те няма да бъдат започнени с грубостите от предишния мач. Беше много напрегнато и много оспорвано и това трябва да остане в паметта на феновете", коментира треньорът на победителите Ерик Сполстра.

"Пейсърс" допусна цели 22 грешки, които заличиха иначе силното представяне при стрелбата от игра (47:33) и борбата под коша. Дейвид Уест завърши като най-добър реализатор с 24 точки, контузеният в глезена Дани Грейнджър добави 15, а Джордж Хил – 18.