Волейболистите загубиха с 0:3 от Аржентина на старта на Световната лига

Българските волейболисти оказаха слаба съпротива на Аржентина

© Георги Кожухаров

Българските волейболисти загубиха с 0:3 (16:25, 18:25, 21:25) от Аржентина в първия си мач от тазгодишното издание на Световната лига.

Това беше и първи официален двубой след сътресенията в тима след олимпийската квалификация в София и оставането на Радостин Стойчев на треньорския пост.

В отсъствието на титулярния разпределител Андрей Жеков, с много грешки при посрещане и неубедителна игра на блок, националите оказаха твърде слаба съпротива на южноамериканския си съперник в група D. Двубоят във Франкфурт завърши след само 1.13 минути.

Стойчев заложи на Владимир Николов на диагонала, Георги Братоев като разпределител и Теодор Тодоров и Виктор Йосифов в центъра.

Отборът започна разконцентрирано, а аржентинците от самото начало започнаха да ни затрудняват с началния си удар. Те заложиха на флот сервис, а посрещането в лицето на Матей Казийски и Тодор Алексиев бързо се пропука.

Първото техническо прекъсване дойде при 3:8 и южноамериканците с лекота поддържаха преднината си от пет точки. Във всеки случай, в който българските играчи връщаха една точка, съперниците веднага си връщаха аванса най-вече с умело насочения си сервис. Контролираната разлика доведе до изоставане от 10:16 при втората пауза.

При 11:18 в игра влезе Николай Пенчев, но и той не помогна да подобряването на представянето в отбрана. Освен това блокадата въобще не работеше и за целия мач статистиката отчете едва два успешни опита. При очевидно загубен гейм разликата се увеличаваше стабилно, за да стигне осем точки при 14:22.

Нещата приключиха с изпълнението на начален удар в мрежата от Владимир Николов за 16:25. В тази част от грешки на българските играчи Аржентина получи цели осем точти - почти колкото в останалите два гейма.

Играчите на Радостин Стойчев поведоха за първи път в резултата в началото на втория гейм - 4:3, но аржентинците в нито един момент не изпуснаха нещата от контрол и посрещнаха първото техническо прекъсване с аванс от точка.

Играта все пак беше доста по-изравнена, със сходен брак в действията от двете страни на мрежата. Освен очевидното си превъзходство в някои елементи, аржентинците показаха и страхотна игра в защита. Много от атаките на Казийски и Николов не се превърнаха в точки, защото намираха правилно пласиран съперник.

Постепенно Аржентина увеличи аванса си и при втората пауза вече водеше с четири точки - 16:11. Те отново заложиха на контролираната преднина, която им донесе и гейма.

В третата част Стойчев заложи на Цветан Соколов на мястото на Владимир Николов и младият диагонал се включи силно. Той веднага направи два хубави сервиса, играта му тръгна, а Братоев реши да го натовари активно.

Влизането на Соколов внесе и оживление в представянето на останалите, а първото прекъсване дойде при 8:7 за България. Аржентинците обаче не ни позволиха да се откъснем на повече от две точки, а с отличната игра в защита успяха да обърнат резултата до 10:9.

След това се повтори историята от предишния гейм - обрат в резултат и методично увеличаване на разликата. Те не дадоха шанс авансът им да падне под две точки. Така логично затвориха мача и спечелиха първите си три точки в групата.

Казийски завърши като най-добър реализатор за българския тим с 10 точки, следван от Алексиев с 9. Николов и Соколов реализираха по шест точки.