"Оклахома сити" стана шампион в Западната конференция за първи път след луд мач

Заслужената радост на баскетболистите на "Оклахома сити" след връчването на шампионското отличие в Западната конференция

Оклахома сити тъндър" спечели първата си шампионска титла в Западната конференция в НБА. "Гръмотевиците" направиха обрат от 18 точки за едно полувреме, за да се наложат със 107:99 срещу "Сан Антонио спърс" и с 4:2 победи стигнаха големия финал.

Този шести двубой се разви по най-точния начин, за да се превърне в олицетворение на цялата серия между "Тъндър" и "шпорите". Спечелилият рекордните 20 поредни победи допреди четири мача "Сан Антонио" показа готовност да доведе финала до решителен седми мач у дома. Тони Паркър и съотборниците му изиграха впечатляваща първа част, след която водеха с 34:20, а на почивката преднината им се увеличи до 15 точки.

Звездата на "Оклахома сити" Кевин Дюрант поведе отбора към историческия първи финал. Усетили, че могат да изпуснат прекрасна възможност, "гръмотевиците" показаха съвсем различно лице през второто полувреме. С много силна игра в защита и добра успеваемост в нападение те спечелиха третата и четвъртата част съответно с 32:18 и 27:18. Точката на спора сложи Кендрик Пъркинс със забивка с две ръце след асистенция на Дюрант 25 секунди преди края.

Дюрант отбеляза 34 точки и взе 14 борби, а Ръсел Уестбрук добави 25 точки за победата. Паркър завърши с 29 точки и 12 асистенции за "шпорите", а Тим Дънкан, извел отбора до четири титли в НБА след идването си през 1997 г., записа "дабъл-дабъл" - 25 точки и 14 борби.

"Това е най-трудният мач, който съм играл, откакто съм тук. Продължихме да играем силно, каквито бяха напътствията на треньора. Не искахме да се връщаме в Сан Антонио", каза Дюрант, който след мача прегърна майка си и брат си край игрището.

"Оклахома сити" стана 15-ият отбор, успял да спечели серия, след като е губил с 0:2. "Това се случва пред очите ни. Ние просто играем и се подкрепяме. Великите неща се случват, когато играем един за друг", каза петкратният шампион с "Лос Анджелис лейкърс" Дерек Фишер, който дойде в "Тъндър" в този сезон.

Във финала шампионът от Западната конференция ще играе с "Бостън селтикс" или "Маями хийт". На изток серията се развива по напълно идентичен начин, като "Селтикс" вече води с 3:2 победи и е домакин в шестия мач в петък сутринта българско време.