Волейболните национали загубиха с 1:3 от Аржентина в Световната лига

Цветан Соколов (№19) беше най-резултатен за националите

© Георги Кожухаров

Волейболните национали на България загубиха от Аржентина с 1:3 (22:25, 26:24, 21:25, 17:25) в първия си мач от втория турнир в група D на Световната лига по волейбол.

Отборът, воден от Найден Найденов и Георги Петров след оставката на селекционера Радостин Стойчев, е без голяма част от титулярите и закономерно отстъпи на домакините.

Двубоят започна много напрегнато и равностойно и двата отбора бяха много изравнени в началните етапи. Треньорът на домакините Хавиер Вебер взе първата си почивка при 9:11, когато българската атака започна да намира пространства в блока.

Българите увеличиха аванса си до 14:9, но когато разликата започна да се стопява Найден Найденов се намеси с почивка. Аржентинците постепенно обърнаха резултата в своя полза, а силната игра на резервата Кристиан Поглахен в края донесе и успеха в гейма

Нищо не се промени в началото на втория гейм, като двата отбора се гонеха в резултата. Все пак второто техническо прекъсване дойде в полза на аржентинския състав - 14:16. При 15:18 Найденов взе почивка и оттам нататък нещата на полето се обърнаха. Цветан Соколов изравни на 19:19. Нашите национали ту взимаха две точки, аванс, ту домакините го връщаха. Последното равенство се получи при 24:24, след което националите измъкнваха гейма.

В третата част България поведе с 2:0, но домакините бързо обърнаха резултата и поведоха с три точки при 4:7. След това започна обичайната гонитба в резултата, а блокада на Конте доведе до равенство 14:14.  Както и в първите два гейма двата отбора се бориха здраво, но все пак аржентинците отвориха аванс от три точки при 20:17 и въпреки яростната съпротива на играчите на Найденов, успяха да се наложат за 25:21.

В четвартата част битката понамаля. Аржентина поведе в резултата и контролираше събитията благодарение на подкрепата на публиката. Найденов направи смени, но не успя да обърне развоя на срещата в своя полза.

"За първи път тези шестима играчи са заедно на полето и като се има предвид този факт, съм доволен от тяхното представяне. Направихме много грешки и загубихме контрол върху мача", заяви Найден Найденов, който води тима след оставката на Радостин Стойчев.

Най-резултатен за България беше Цветан Соколов с 18 точки. За Аржентина се отличи Факундо Конте с 22 точки.

Аржентина: Лусиано Де Чеко 3, Федерико Перейра 8, Пабло Крер 9, Себастиан Соле 9, Родриго Кирога 1, Факундо Конте 22 - Алексис Гонзалес-либеро (Кристиан Поглахен 11, Иван Кастелани 6, Николас Уриарте 2)

България: Георги Братоев 4, Цветан Соколов 18, Тодор Скримов 11, Валентин Братоев 13, Виктор Йосифов 5, Теодор Тодоров 2 - Владислав Иванов-либеро (Мартин Божилов, Николай Пенчев, Светослав Гоцев 2, Добромир Димитров, Костадин Гаджанов)