Волейболистите обърнаха Португалия до 3:1 пред празни трибуни в София

В олимпийските квалификации националите играха под ръководството на Стойчев и пред препълнената за "Арена Армеец", докато срещу Португалия бяха посрещнати от празни трибуни

© Георги Кожухаров

Българският национален отбор по волейбол постигна обрат над Португалия с 3:1 (21:25, 25:18, 25:20, 25:21) пред по-малко от 1600 зрители в столичната зала "Арена Армеец".

Възпитаниците на селекционера Найден Найденов отстъпиха в първия гейм, след което се съвзеха и спечелиха първия си мач от турнира в София от груповата фаза на Световната лига.

Сред малкото зрители в залата беше бившият селекционер на националите Радостин Стойчев, придружен от двама членове на своя щаб.

Преди двубоя група привърженици призоваваха останалите фенове пред залата да бойкотират срещата с искане на оставката на президента на Българската федерация по волейбол (БФВ) Данчо Лазаров.

В крайна сметка волейболистите не получиха особена подкрепа от трибуните. Те за първи път играха с логото на "Агресия" на фланелките си, след като миналата седмица основният спонсор на отбора "Доверие" АД прекрати договора си с БФВ заради шумните скандали в спорта и съмнения за злоупотреби.

Българите спечелиха първите точки в срещата, но не след дълго вече губеха с 4:6 и до края на първия гейм не успяха да наваксат разликата. Играта на домакините беше дезорганизирана и логично португалците излязоха напред след 25:21.

Втората част премина по коренно различен начин. Националите стартираха добре и стигнаха до първото техническо прекъсване при 8:6. Те поддържаха аванса си и при втората задължителна пауза удвоиха аванса си след отлично представяне на блок на Виктор Йосифов. В минутите до края на гейма Николай Николов беше най-активен на игрището и с няколко ефективни негови атаки България изравни резултата след 25:18.

Португалците оказаха съпротива и поведоха в третата част, но "лъвовете" отново обърнаха резултата в своя полза до първото техническо прекъсване. Българите водеха играта и дръпнаха с 19:15, когато резултатните атаки на Тодор Алексиев помогнаха на тима да затвори гейма при 25:20.

Следващата част отново започна с предимство на иберийците до 3:0, след което резултатът тръгна точка за точка. Възпитаниците на Найден Найденов успяха да поведат чак при 12:11, а включването на Теодор Тодоров помогна за постигането на 3 точки аванс и стигането до второто техническо прекъсване при 16:12. В този момент блокадата на Португалия се активизира, но не успя да свали разликата до по-малко от 2 точки. В последните разигравания се прояви Цветан Соколов, а мачболът за 25:20 и победа с 3:1 беше реализиран от Виктор Йосифов.