България загуби с 2:3 от Куба и остана на четвърто място в Световната лига

В четвъртия гейм българите изпуснаха възможността да спечелят мача и бронзовите медали

© FIVB

Българският национален отбор по волейбол загуби с 2:3 (18:25, 25:19, 25:23, 23:25, 11:15) от Куба и остана на четвъртото място в Световната лига. Съставът за четвърти път не успя да спечели първия си медал в турнира след 1994, 2004 и 2006 г.

Българите изиграха мач на приливи и отливи, в който показаха, че е необходима много работа за обновения състав, за да постигнат добри резултати в Лондон.

Селекционерът Найден Найденов отново пусна Цветан Соколов в титулярния състав вместо капитана Владимир Николов. Българският отбор започна добре с агресивен начален удар на Валентин Братоев и след няколко успешни разигравания поведе с 6:2.

Кубинците постепенно подобриха организацията в играта си, като блокадата се превърна в основното им предимство. Вилфредо Леон и съотборниците му изравниха при 12:12, а след това бързо натрупаха стабилна преднина. Найденов пусна Владимир Николов вместо Соколов, но това не доведе до желания резултат и съперникът стигна до 25:18.

България започна втория гейм с Владимир Николов, а центърът Николай Николов смени Теодор Тодоров. Впоследствие в игра се появи и Николай Пенчев на мястото на Валентин Братоев.

Домакините намалиха значително грешките си, като допуснаха само две за целия гейм. Те поведоха с 11:5, но отново допуснаха стопяване на разликата при 16:16 след добра серия на Йордан Бисет на начален удар.

Този път обаче българите отговориха с успешни атаки на игралите силно Тодор Алексиев и Владимир Николов, а след блокада на Виктор Йосифов разликата стана три точки. Със съсредоточена игра във важните разигравания съставът, воден от Найденов, стигна убедително до 25:19 и изравни резултата в срещата.

Отличната игра на Алексиев и Николов в атака беше в основата за успеха в третата част. Веднага след първото техническо прекъсване звездата на кубинците Леон се контузи и беше сменен, като се върна в игра при втората техническа почивка.

Капитанът Николов пое отговорността в ключовите моменти и направи общо девет точки само в този гейм. Успоредно с това българите отново направиха по-малко грешки и след 25:23 поведоха в мача.

Българите пропуснаха добра възможност да спечелят мача в четвъртия гейм. Владимир Николов продължи да играе много силно до средата на частта, но след това обърка няколко топки и беше сменен от Соколов.

Никой от двата състава не успя да вземе голяма преднина в най-оспорвания гейм. Кубинците поведоха с 22:20 и се доближиха до изравняването. Тогава България спечели точка, а Найденов пусна младия разпределител Добромир Димитров да изпълнява начален удар. Тактическата смяна помогна и домакините направиха обрат до 23:22. Съперникът изравни и поведе, а в най-важните разигравания Соколов направи три поредни неуспешни атаки, третата от които без блокада. Съставът на Орландо Блекууд се възползва от това и спечели с 25:23.

Тайбрекът започна много слабо за българите, които изоставаха с 1:5, когато дойде закъснялото прекъсване, поискано от Найденов. Започналият гейма Владимир Николов и съотборниците му сбъркаха няколко начални удара, но успяха да намалят разликата до две точки. С отличен блок на Тодоров резултатът стана 9:10, но след това Георги Братоев би сервиса си в аут.

След грешка на Алексиев в нападение Куба поведе с 14:11, а Найденов взе второто си прекъсване. След него Алексиев атакува успешно и дойде ред на Блекууд да поиска почивка. След нея Роландо Сепеда, оставен на единичен блок, направи последната точка в мача за 15:11.

Най-резултатни в българския отбор станаха Владимир Николов и Алексиев с по 21 точки, а Валентин Братоев добави 13. За Куба Сепеда завърши с 22, а Леон със 17.