Волейболистите остават девети в световната ранглиста

След четвъртото място в Световната лига българите събраха 93.75 точки

© Красимир Юскеселиев

Българският национален отбор по волейбол остава на девета позиция в световната ранглиста на Международната волейболна федерация (FIVB).

Благодарение на четвъртото място във финалите на Световната лига, които се проведоха в зала "Арена Армеец" в София, възпитаниците на Найден Найденов събраха 93.75 точки при обновяването на класацията.

От нея бяха извадени резултатите от миналогодишния турнир, когато българите останаха на пета позиция в крайното класиране. Въпреки увеличения актив волейболистите не успяха напреднат в ранглистата. Националите се доближиха само на 1 точка от осмия Аржентина.

Убедителен лидер в класацията продължава да е световният шампион Бразилия, който изненадващо отпадна още в груповата фаза в София. "Селесао" има 235.5 точки и преднина от 39 точки пред втория Русия. "Сборная" не успя да се класира във финалите на Световната лига.

Европейският вицешампион Италия, който също не се класира за турнира в София, падна от трето до шесто място. Това позволи на медалистите в Световната лига да се изкачат с по една позиция в ранглистата.

Шампионите от Полша заемат третото място. Кубинците, които победиха България в спора за бронзовите медали, са четвърти. Олимпийските шампиони от САЩ, които загубиха с 0:3 от поляците във финала, са пети.

Следващата актуализация на ранглистата ще бъде след олимпиадата, като от челната десетка единствено Куба няма да вземе участие в Лондон.