"Левски" също отпадна от Лига Европа и направи пълен кошмара за българския футбол

Отпадането на сините сложи край на българското участие в Европа още през юли

© Георги Кожухаров

След като последователно "Лудогорец", ЦСКА и "Локомотив (Пловдив) отпаднаха от европейските клубни турнири, "Левски" също последва тяхната съдба. Сините загубиха с 1:3 в реванша срещу "Сараево" и подпечатаха една от най-срамните страници в историята на българскя футбол.

"Левски" беше единственият български представител, който влезе в реваншите с победа, но успехът с 1:0 в София беше заличен напълно само след 14 минути игра с попадения на Саид Хюсеинович и Асмир Сулич.

Сините успяха да се върнат в мача в 34-ата минута с гол на Базил де Карвальо след несъществуваща дузпа, но това не промени с нищо играта на водения от Илиан Илиев отбор, който закономерно допусна трети гол в 61-ата минута след поредната слаба игра в защита.

След първата среща собственикът на "Левски" Тодор Батков си позволи иронични подмятания към босненски тим, сравнявайки бюджетите на двата клуба. "Защо се плашим от "Сараево"? Ние летим със самолет, а те пътуват с рейс", заяви той.

Тези думи звучаха абсурдно на фона на първите минути на мача, в които футболистите на "Сараево" напълно надиграха сините и вкараха два гола след само 14 минути. Още в началото Зоран Белошевич опита далечен удар, но неточно.

В 12-ата минута домакините откриха резултата. Амер Дуповац изведе Хюсеинович сам срещу Пламен Илиев и за босненския халф не беше проблем да се разпише. Само 120 секунди по-късно резултатът беше удвоен.

Емир Хаджич овладя отдясно, необезпокояван напредна и спокойно изчака включването на свой съотборник в наказателното поле. Точно това се случи - Сулич влезе на скорост, изпревари българските защитници и със силен удар не остави шансове на Илиев.

В 20-ата минута отбраната на сините отново не беше концентрирана, но домакините този път не се възползваха. Постепенно устремът на "Сараево" намаля, а "Левски" изнесе играта в предни позиции.

Макар че не правеха нищо смислено в атака, българите успяха да се върнат в мача. Станислав Ангелов центрира в наказателното поле, където Иво Иванов падна на земята след съприкосновение с Татомирович и изненадващо главният рефер отсъди дузпа. Карвальо не сгреши при наказателния удар и вкара попадение, което класираше "Левски" в следващия кръг.

В началото на втората част по-добрият отбор отново беше "Сараево", но босненските играчи не съумяха да се възползват от няколко грешки в защитата на съперника. В 53-ата минута Роман Прохазка успя да блокира Хюсеинович.

Три по-късно Илиев спаси сигурен гол след изстрел на Сулич. Секунди по-късно Хюсеинович и влезлият като резерва Тадейевич бяха много близо до попадение, но Илиев и Мюлдер предотвратиха опасностите.

В 61-ата минута домакините все пак стигнаха до необходимия им трети гол. Хюсеинович успя да преодолее четирима бранители на "Левски", влезе в наказателното поле и със страхотен удар прати топката във вратата.

До края на мача сините нямаха отговор и единствената опасност дойде в 72-ата минута, когато Карвальо пропусна с глава. "Сараево" от своя страна можеше да вкара и четвърти гол, но Пламен Илиев се справи при няколко далечни изстрели.