УЕФА наказа малтиец за 10 години заради манипулиран мач с Норвегия

Самут (в червено) може да обжалва наказанието си

© Архив, Associated Press

УЕФА спря състезателните права на малтийския национал Кевин Самут за 10 години заради съучастничество в манипулирането на квалификационен мач за Евро 2008 срещу Норвегия, съобщи Малтийската футболна асоциация.

Играчът отхвърли обвиненията, че е помогнал за загубата на своя тим с 0:4 от скандинавците в Осло на 2 юни 2007 г.

Три от головете в срещата паднаха в последните 18 минути. Независимо от позицията си в петък Самут е получил забрана да осъществява "каквито и да са футболни активности" в следващите 10 години.

"ФИФА ще бъде помолена да удължи наказанието, за да важи забраната в целия свят", се казва в съобщението на малтийската централа. Според нейните представители има неопровержими доказателства, че на въпросния мач за били заложени 200 хил. евро.

31-годишният Самут може да обжалва наказанието пред УЕФА, а при неуспех и пред Арбитражния спортен съд в Лозана, независимо дали се ползва с подкрепата на своята федерация.

До участието на малтиеца в манипулирането на мача се стигнало след признание на разследвания за уреждане на футболни срещи хърватин Марийо Цвъртак, който е изправен пред прокуратурата в Бохум. Цвъртак е обвинен като част от организацията на своя сънародник и комарджия Анте Сапина.

Други двама малтийски национали бяха оправдани, но според ръководители на Малтийската футболна асоциация повече от един футболист е участвал в уреждането на мача с Норвегия.