Китайка спечели първото злато от параолимпийските игри, паднаха четири рекорда

Китайският отбор спечели първия си златен медал<br />

Китайският отбор спечели първия си златен медал

Китайката Чжан Цуйпин спечели първия златен медал от 14-ите параолимпийски игри в Лондон. Тя стана шампионка в стрелбата с пушка от десет метра.

24-годишната Цуйпин спечели убедително надпреварата, като събра 500.9 точки. Преди това в квалификациите тя подобри параолимпийския рекорд с 396 точки. Китайката изпревари Мануела Шмермунд (493.6 т.) от Германия и Натали Смит (492.4 т) от Австралия.

Освен първото злато зрителите в Лондон видяха и подобряването на четири световни рекорда. Британската състезателка в колоезденето Сара Стори, която е бивша плувкиня с много медали, постави ново върхово постижение на 3 километра индивидуално преследване в своята категория с време 3:32,17 минути.

Австралийката Сюзън Поуел също подобри световния рекорд по колоездене в индивидуалното преследване на 3 километра в друга категория с време 4:33,06 минути.

Новозеландската плувкиня Софи Паско завърши за 2:28,73 минути в старта на 200 метра съчетано плуване, което също е нов световен рекорд.

В първия ден на игрите ще бъдат раздадени 28 комплекта медали: 15 в плуването, 5 в колоезденето, 4 в турнира по джудо, 2 в турнира по вдигане на тежести и 2 в спортната стрелба. Параолимпийските игри в Лондон са най-мащабните в историята с участието на около 4200 спортисти от над 160 страни.