България загуби от Германия и се размина с Евробаскет 2013

Българите направиха няколко много силни завръщания в мача, но след тях отново демонстрираха множество грешки

© Георги Кожухаров

Националният отбор по баскетбол загуби от Германия с 69:79 като гост и се прости с шансовете си за класиране на европейското първенство догодина.

Четвъртото поражение от седем срещи за българите запази на теория възможността им да стигнат финалите на Евробаскет 2013, но реализирането на варианта да бъдат един от четирите най-добри трети отбори граничи с чудото.

Победата върна Германия на върха в групата с пълен актив от 12 точки и гарантира на тима класиране за континенталния шампионат в Словения.

Българските баскетболисти започнаха колебливо и рано допуснаха изоставане с 3:9. В последствие възпитаниците на Росен Барчовски намалиха резултата до 10:12, но до края на първата четвърт отново направиха някои грешки и пасивът им нарасна до 12:17.

В началото на втората част българите стигнаха до обрат при 20:19 след серия от 8 поредни точки. В следващите пет минути обаче домакините се активизираха и след серия от 18:6 поведоха с 37:26, което беше най-голямата разлика преди почивката.

В третата четвърт германците поддържаха аванса си и не позволиха на своите съперници да ги доближат в резултата. Бундестимът дръпна с 67:55, но само две минути по-късно и 6:35 минути преди края българите стигнаха до 67:67 след отлична серия от 12 безответни точки.

След изравняването гостите отново започнаха да грешат повече. Стрелбата от далечно разстояние не вървеше и германците на свой ред отбелязаха 12 срещу 2 получени точки в следващите пет минути, с което предрешиха крайния победител.

За Германия с 16 точки и 14 борби се отличи Тибор Плайс. 16 точки вкара и Хайко Шафарцик, а резервата Майк Цирбес добави 12. За България най-полезен беше Чавдар Костов с 16 точки и 7 борби. Резервата Иван Лилов допринесе с 11 точки, а Седрик Симънс завърши с 10 точки и 8 борби.

В ранния двубой от групата Азербайджан победи гостуващия тим на Швеция с 82:76. С успеха азерите за кратко се изкачиха на върха в класирането, но след поредната победа на Германия пак са втори с 11 точки. Скандинавците излязоха на трето място в подреждането с 9 точки, колкото имат и българите.

След поделено надмощие в първите две части, азерите се оттеглиха с минимален аванс от 40:39 на почивката. Шведите стигнаха до обрат, но след серия от 10:0 в края на третата и началото на последната четвърт, домакините отново си върнаха преднината и дръпнаха с 65:58.

Швеция съкрати пасива си до 66:69, но само за 40 секунди последваха нови 7 безответни точки за азерите и 6:03 минути преди края направиха разликата двуцифрена при 76:66.

Натурализираният турчин Орхан Хаджиева беше най-полезен за домакините с 28 точки и 13 борби. Фуад Нифталиев добави 17 точки, а Расим Башак се отличи с 13 точки и 8 борби. За скандинавците Йонас Йеребко завърши с 20 точки и 9 борби, а Йоаким Келбом прибави 19 точки и 13 борби.

Гардът Томас Масамба, който подсили състава на българския клубен шампион "Лукойл Академик" за новия сезон, се отличи с 10 точки, 7 борби и 7 асистенции.

Германия - България - 79:69 (17:12, 24:20, 21:21, 17:16)
Състави:

- Германия: Пер Гюнтер 5, Хайко Шафарцик 16, Тибор Плайс 16, Робин Бенцинг 9, Ян-Хендрик Ягла 4 (Карстен Тада 7, Филип Цвинер, Бастиан Дорет, Майк Цирбес 12, Лука Щайгер 10)
- България: Божидар Аврамов, Павел Маринов 2, Христо Николов 6, Чавдар Костов 16, Седрик Симънс 10 (Филип Виденов 10, Иван Лилов 11, Александър Янев 14, Мартин Дурчев, Станислав Ваклинов)