България започна световните квалификации със силна игра и 2:2 срещу Италия

Българският национален отбор по футбол започна квалификациите за световното първенство в Бразилия през 2014 г. с равенство 2:2 при домакинството си на европейския вицешампион Италия.

Възпитаниците на Любослав Пенев изиграха един от най-силните мачове за тима в последните десет години, без съмнение надиграха своя съперник, вкараха две красиви попадения и бяха много близо дори до победата в този двубой.

Българите започнаха отлично мача и поведоха в резултата с гол на Станислав Манолев в 30-ата минута. Те обаче допуснаха нелеп обрат в рамките на три минути с две попадения на Освалдо. Все пак в 66-ата минута Георги Миланов изравни.

След попадението на крилото на "Литекс" двубоят се игра почти изцяло пред вратата на Джанлуиджи Буфон. Българите имаха няколко отлични възможности за трети гол, но не се възползваха. Въпреки това националите започнаха с много добра игра и с голям оптимизъм световните квалификации.

В основата на отличното представяне беше агресивната игра и голямото желание, което показаха футболистите. Те спечелиха повечето двубои по терена, с много борбеност успяваха бързо да си върнат притежанието на топката, когато загубят и играеха на висока скорост, като по този начин често надиграваха бранителите на "скуадра адзура".

Още след първия съдийски сигнал България започна много агресивно и пресираше здраво Италия. В същото време националите комбинираха точно и успяваха да задържат добре, като по този начин няколко пъти успяха да отворят пространства за атаки на Манолев и Миланов по крилата.

Първата голяма опасност дойде след центриране от свободен удар на Емил Гъргоров в 24-ата минута. Той завъртя добре топката, Николай Бодуров и Иван Иванов се разминаха с нея, но тя се насочи към вратата и само отличната реакция на Буфон спаси гостите.

Шест минути по-късно българите откриха резултата. Те задържаха добре в центъра, Станислав Манолев овладя след добър авантаж на Мартин Аткинсън и изненадващо стреля от 30 метра по диагонала. Топката тупна пред Буфон и успя да го прехвърли - 1:0.

Българите обаче допуснаха по нелеп начин обрат в резултата. В 37-ата минута защитата пред Николай Михайлов не се ориентира добре след високо далечно центриране на Леонардо Бонучи. Маркизио игра с глава, след това Де Роси отклони към Освалдо и той технично стреля между Михайлов и Бодуров.

Само три минути по-късно нападателят на "Рома" вкара втори гол с много късмет. Маркизио центрира отляво и Освалдо игра с глава. Топката се отби в гърба на Иванов, Михайлов нямаше как да реагира след този рикошет и без да направи нищо съществено Италия поведе в резултата.

Само минута по-късно Попов пропусна отлична възможност да изравни след грешка в защита на Кристиян Маджо. Ударът на българския капитан премина на сантиметри покрай лявата греда зад Буфон. В последните секунди Михайлов спаси силен удар на Освалдо.

Въпреки допуснатия обрат възпитаниците на Любослав Пенев започнаха отлично второто полувреме. Те продължиха да играят много агресивно, а Манолев беше близо до втори гол, но се размина с добро центриране на Миланов. Михайлов пък трябваше да спасява удар на Джовинко.

В 60-ата минута Пенев пусна в игра Илиян Мицански. Нападaтелят на "Кайзерслаутерн" направи страхотно включване и доста раздвижи игра на българите. В 65-ата минута той проби отдясно и върна много хитро към Миланов, който със силен изстрел с левия крак изравни резултата.

След това Мицански два пъти стреля с глава след изпълнения на ъглов удар, но над вратата. В 75-ата минута България пропусна отличен шанс да спечели мача. Мицански намери вдясно непокрития Манолев, който стреля силно, но Буфон спаси.

В последните десет минути Италия игра с човек по-малко, тъй като при три извършени смени Даниеле де Роси се контузи и напусна терена. В 87-ата минута Манолев отново можеше да се разпише, след като на метър пред Буфон отклони силен удар на Сърмов, но топката премина над вратата.