Бойко Борисов вкара и пропусна дузпа в благотворителен мач

Бойко Борисов вкара дузпа, но пропусна друга и направи редица пропуски

© Георги Кожухаров

Министър-председателят Бойко Борисов се отличи с гол, асистенция и две греди в благотворителния "Мач на звездите", организиран от шведската медийна група MTG. Но и без головете и пропуските, и независимо от присъствието на бившия финландски нападател Яри Литманен, премиерът беше най-голямата звезда в мача за събиране на средства за образование в спортни училища на деца, лишени от родителски грижи.

Предвожданият от него отбор на "Нова ТВ" победи с 5:2 сборния тим на компанията собственик на телевизията. Срещата се игра на Националния стадион "Васил Левски" пред около 2000 души, а още от сутринта организацията беше като за събитие поне от национално ниво. Полиция беше блокирала всички зони около стадиона, които обикновено се използват за паркинг.

Както си му е редът победителят получи трофей - Борисов вдигна голяма сребърна купа от кмета на София Йорданка Фандъкова.

Част от състава на домакините бяха треньорът на "Литекс" Христо Стоичков, националният селекционер Любослав Пенев и наставникът на "Левски" Илиан Илиев. Тимът на MTG беше воден от изпълнителния директор на компанията Ханс-Холгер Албрехт и легендарния финландски нападател Яри Литманен.

Двата отбора излязоха на терена под аплодисментите на публиката и химна на Европа. Най-високопоставеният играч на терена се отличаваше и с най-големия номер на своята фланелка, но този път фаталният 13 не донесе на Борисов особен късмет пред гола.

В началото на мача премиерът блесна с прехвърлящо извеждащо подаване, но Илиян Илиев се оказа в засада. Малко по-късно най-активният на терена Христо Стоичков откри резултата за "Нова ТВ".

Фотогалерия: Отборът на премиера спечели "Мач на звездите" >

Домакините продължиха да доминират на терена и при една от атаките Илиев падна в наказателното поле на MTG, а реферът Антон Генов не се поколеба да отсъди дузпa. Веднага Борисов застана зад топката и внесе оживление сред публиката, но не успя да уцели вратата.

След връщането на топката в игра белите гости не съумяха да я изнесат напред и позволиха на Пламен Стойнов да се разпише за 2:0. Не след дълго той направи резултата класически след асистенция на Борисов, който частично се реабилитира за изпуснатата дузпа.

Гостите отговориха с попадение на Мишел Динзи, който вкара най-красивия гол в срещата с топовен изстрел от лявата граница на наказателното поле. Сините не се притесниха и продължиха да въртят играта си около своя капитан Борисов. Когато поемеше топката, той сякаш всяваше респект в противниковите футболисти и напредваше бавно и необезпокоявано, а съотборниците му в атака се оказваха свободни и на стрелкови позиции в очакване на асистенция.

При една от атаките на сините Стоичков преодоля противников бранител и финтира вратаря Торе Педерсен, но вместо да вкара в празната врата се огледа и върна топката назад към покрития Борисов. Неговият удар от точката на дузпата обаче отново не намери очертанията на вратата.

Още в следващата атака на домакините съдията свири нова дузпа. Премиерът автоматично се нагърби с отговорността и вкара дежурния си гол под викове "Бойко! Бойко!" от трибуните. Първото полувреме завърши при резултат 4:1 за сините от "Нова", а на почивката министър-председателят раздаде автографи на децата до тунела.

Втората част започна с третия гол на Пламен Стойнов в двубоя, а малко по-късно бившият нападател на "Аякс" Яри Литманен оформи крайното 2:5 от дузпа. Играта постепенно загуби темпо и в тези минути най-интересният момент беше предизвикан от 5-годишно момченце на трибуните, което викаше "Тичай! Тичай! Тичай!" към поуморения Борисов, напредващ с топка в краката.

Един от пропуските на Борисов

"Нова ТВ" можеше да постигне още по-резултатна победа, но далечен удар на премиера срещна гредата, а добавката на Стоичков не беше призната заради засада. Капитанът на сините имаше още една стопроцентова голова възможност в самия край на мача. Тогава необезпокояваният Борисов овладя на гърди пас на Стоичков пред вратарското поле, но с воле от 5-6 метра уцели напречната греда.

След края на срещата играчите на двата отбора се снимаха за спомен, а в типичния си стил Стоичков повика мажоретките да застанат край него и премиера. Част от децата, които ще получат средства за своето спортно образование от благотворителния мач, излязоха на терена.

Изпълнителният директор на MTG Ханс-Холгер Албрехт внесе лек смут, когато поздрави тима на победителите на английски език, а до него край микрофона беше единствено българският премиер. Водещата на шоуто бързо се намеси и преведе кратките реплики.

"Доколкото разбрах са се събрали два пъти повече пари. Участвам, защото това е една благородна инициатива, която е традиционна от много години. А щом има нуждаещи се деца, сме длъжни да помогнем. Днес противникът игра добре, но нямаше шанса да ни бие. Благодаря на публиката, на моя отбор, на кмета за тази хубава купа", каза Борисов, с което сложи край на официалната част и отдели още малко време за раздаване на автографи.