"Ботев" (Пд) и ЦСКА завършиха 1:1 в силно дерби на стадион "Христо Ботев"

Тасио вкара изравнителния гол в 80-ата минута

© Юлия Лазарова

В един от най-качествените мачове през сезона "Ботев" (Пловдив) и ЦСКА завършиха 1:1 пред препълнените трибуни на стадион "Христо Ботев". При страхотна атмосфера, създадена от феновете, двата отбора изиграха двубоя на високо темпо и създадоха доста положения за гол.

Пловдивчани поведоха с 1:0 с гол от дузпа на Иван Цветков в 42-ата минута, а силният натиск на червените през второто полувреме доведе до изравнително попадение на резервата Тасио десет минути преди края на мача.

След това равенство двата отбора запазиха позициите си в класирането на А група. "Ботев" е трети с 20 точки - на две зад втория "Левски" и пет зад шампиона и лидер "Лудогорец". Червените заемат четвърта позиция с 18 точки.

Това е първото равенство между "Ботев" и ЦСКА на стадион "Христо Ботев" от 1983 г., след като в 31 поредни срещи един от двата отбора печелеше трите точки. Освен това резултатът прекъсна успешните серии на двата тима, които имаха по три победи в последните си три мача.

В началото двубоят беше прекъснат за кратко заради нарушената видимост от димките на феновете на "Ботев". Първата сериозна опасност дойде в 15-ата минута, когато Цветков изведе вляво Артур Енрике. Той стреля по диагонала, но Томаш Черни спаси.

Три минути по-късно Нюаджи пробив по левия фланг, завъртя се и центрира отлично в наказателното поле, където Мишел Платини надскочи бранителите на "Ботев" и стреля с глава, но топката срещна страничната греда.

В 21-ата минута Жереми Родригес сгреши в защита и позволи на Вандер Виейра да излезе на добра позиция, но бразилецът стреля неточно покрай гредата. След тези силни минути за двата отбора темпото леко спадна.

ЦСКА задържаше повече топката, но Присо и Родригес провалиха няколко добри атаки с много неточни центрирания. Платини пък беше близо до гол, след като финтира защитник в наказателното поле, но ударът му премина над гредата.

"Ботев" пък разчиташе на бързите си играчи на контраатака и именно така се стигна до откриването на резултата. Пловдивчани организираха много добра атака, при която Цветков и Виейра направиха двойно подаване, като бразилецът изведе с пета 33-годишния нападател.

Той беше фаулиран от Родригес и Таско Тасков отсъди дузпа. Цветков застана зад топката и със седмия си гол за сезона откри резултата в 42-ата минута. В продължението на първата част пред Платини се откри добра възможност за гол, но ударът му с глава излезе в аут.

През второто полувреме ЦСКА наложи сериозен натиск пред вратата на Шеткус и изпълни половин дузина ъглови удари. В началото те бяха изпълнявани от Лукаш Саша и не носеха опасност, но след това резервата Сержиньо се справяше далеч по-добре.

В 72-ата минута центрирането на португалеца беше засечено с глава от Михаил Венков, но топката за втори път срещна гредата на "Ботев". Активната игра на ЦСКА все пак даде резултат осем минути по-късно.

Поредното перфектно центриране на Сержиньо, този път от свободен удар, беше засечено във вратата от друга резерва - Тасио, който се измъкна сам на близката греда и отблизо не остави шансове на Шеткус.

Минута по-късно Сержиньо стреля отдалече, но литовският вратар спаси. Секунди по-късно Тасио направи непростим пропуск, след като на три метра от вратата беше останал непокрит след добро центриране на Нджонго Присо, но стреля неточно с глава.

В 90-ата минута Присо сбърка в центъра и "Ботев" организира бърза атака. Топката стигна до Петър Атанасов, който стреля силно, но над вратата. В ответната атака и Платини стреля отдалеч, но също неточно.

Националът Георги Миланов вкара хеттрик за победата на "Литекс" с 3:1 над "Монтана"

"Литекс" се върна на победния път, след като спечели гостуването си на "Монтана" с 3:1. Хеттрик за ловчанлии отбеляза националът Георги Миланов, а Георги Пашов се разписа за домакините, за да изравни резултата в последната минута на първото полувреме.

След осем поредни мача без победа "Етър" (Велико Търново) спечели изключително важни три точки срещу един от преките си съперници в битката за оцеляване - "Ботев" (Враца). Виолетовите се наложиха с 1:0 с гол на Ахмед Хикмет.

Във Варна "Черно море" победи "Локомотив" (София) с 2:0 с две попадения на Ермес Паломино, докато "Славия" и "Миньор" (Перник) не успяха да си отбележат гол на стадиона в "Овча купел".