Паркър изведе "Сан Антонио" до драматична победа в дербито с "Оклахома"

Паркър пет от 14-те си точки в последните 30 секунди, за да изведе "Сан Антонио" до победата

С точен 7-метров изстрел със сирената и успешна стрелба от тройката 28 секунди по-рано Тони Паркър донесе драматична победа на "Сан Антонио спърс" с 86:84 срещу "Оклахома сити тъндър" в голямото дерби на Западната конференция.

В повторение на миналогодишния финал двата отбора изиграха много оспорвана среща, в която лидерството в резултата се смени общо 16 пъти, а преднината в нито един момент не надмина десет точки.

Тройката на Паркър изравни резултата за 84:84, а в следващата атака Ръсел Уестбрук подари топката на "шпорите" с много лош пас към Кевин Дюрант, който беше пресечен Кауи Ленърд. Домакините взеха таймаут, а след него имаха 5.9 секунди да организират последното попадение.

Паркър получи извън дъгата, а късната намеса на Серж Ибака му позволи да се нагласи за стрелба и да прати топката в коша със звука на сирената, отбелязвайки своята 14-а точка в мача. Към тях френският гард добави и 11 асистенции.

"Трябваше да стрелям веднага, защото той се приближаваше много бързо", заяви Паркър, който 24 часа по-рано игра 35 минути и отбеляза 23 точки при победата над "Ню Орлийнс хорнетс" в първия мач на "шпорите" за сезона.

"На моменти може би изглеждаше така сякаш е малко уморен от два поредни мач, но той имаше краката, за да направи тези стрелби и свърши страхотна работа", заяви старши треньорът Грег Попович.

Победният изстрел на Паркър

Двубоят започна с осем поредни точки за гостите, но "шпорите" отговориха със серия от 11:0. След поредния обрат "гръмотевиците" завършиха първата четвърт с три точки преднина при 24:21. В началото на втората част авансът им достигна шест точки, но много бързо беше заличен.

В края на полувремето "шпорите" поеха лидерството и след точна стрелба на Тим Дънкан се оттеглиха с пет точки преднина. В третата четвърт отвориха най-голямата разлика в този мач - десет точки при 61:51. Но "Оклахома" съкрати изоставането си, а с феноменална тройка на Мейнър зад центъра със сирената изравни при 64:64.

Последната част започна с по-добра игра на домакините, които дръпнаха с шест-седем точки, но с кошове на Дюрант, Уестбрук и Мартин се стигна до ново равенство при 80:80. Дънкан вкара от наказателната линия за 81:80, но Уестбрук отговори с четири точни в двете поредни атаки, в които беше фаулиран, преди да се стигне до заключителните секунди и страхотните стрелби на Паркър.

Най-резултатен за "шпорите" беше Дънкан с 20 точки, към които прибави осем борби. Дани Грийн завърши с 13 точки, а Борис Диао се отличи с 10 точки, седем борби и четири асистенции. Ленърд имаше важен принос със своите пет откраднати топки.

Във вечерта, в която стана вторият най-млад играч в историята на НБА след Леброн Джеймс, който преминава границата от 10 000 точки, Кевин Дюрант реализира 23 точки, взе 14 борби и направи пет асистенции, но това не беше достатъчно за победата.