
© Reuters
При изчистването от Джон Тери топката е била на 25 милиметра зад голлинията
Голът, който английският полузащитник Франк Лампард вкара, но не беше зачетен в мача срещу Германия на световното първенство в Южна Африка, се оказа с историческо значение за футбола. Този гол накара ФИФА да приеме технологиите, които дълги години отхвърляше.
Днес футболът официално ще влезе в 21-и век, тъй като технологиите за отчитане на гола ще бъдат използвани в официален мач. Това ще се случи на мача от Световното клубно първенство между "Санфрече" (Хирошима) и "Окланд сити".
Двете одобрени от международната футболна федерации технологии - познатата от тениса "Ястребово око" и специализираната за футбола "Голреф", ще бъдат изпробвани на стадионите в Токио и Йокохама.
"Най-важното е технологиите да се представят колкото се може по-прецизно и да няма повече грешки", заяви управляващият директор на системата Hawk-Eye Стив Картър. Тази система през годините се наложи в българския език със своя директен превод.
"Очевидно най-лошият сценарий е технологиите да не се окажат точни и телевизионните камери да докажат, че те грешат", добави той.
Европейският шампион "Челси" ще бъде един от участниците на турнира в Япония. Сините бяха въвлечени в редица спорни отсъждания в последните години по отношение на преминаването на топката на голлинията.
"Ястребовото око" има седем камери на вратата. Говорим за изчисления до милиметър, което за футбола е много важно", добави той.
Картър посочи изчистването на топката от Джон Тери в мача срещу Украйна на европейското първенство като типичен пример за това колко е важно да има начин за проверка на отсъждането.
"В случая с Джон Тери взехме телевизионните записи и изчислихме, че топката е била с 25 милиметра зад голлинията. Нашата технология може да изчисли дали топката е преминала голлинията с два, три или четири милиметра", каза Картър.
Двете технологии ще бъдат използвани и в турнира за Купата на конфедерациите, макар ФИФА да остави вратата отворена и за други технологии.
"Скъпо е, но във времето технологиите поевтиняват", заяви генералният секретар на ФИФА Жером Валке. ФИФА е инвестирала 2 милиона долара до момента за инсталирането на технологиите на стадионите в Япония.
"Колкото по-голяма конкуренция има на пазара, толкова става по-евтино. Трябва да е достъпна, но и точна. Не можем да си позволим грешки", добави той.
След анализите от мачовете в Япония ФИФА ще избере коя от двете технологии да бъдат инсталирана на шестте стадиона в Бразилия за Купата на конфедерациите. Те ще останат в употреба и за световното първенство през 2014 г. Други шест стадиона може би ще бъдат оборудвани с другата система.
И двете технологии сигнализират на съдиите дали топката е преминала през голлинията. Гривна на ръката на съдията започва да вибрира и да му изписва "ГОЛ".
Създателите на "Голреф" също са убедени, че системата им работи. Тя използва микрочип в топката и с магнитно поле отчита дали тя е преминала голлинията.
"Нямаше да го правим, ако не бяхме сигурни в качеството на продукта си", заяви програмният мениджър Ингмар Брец.
"Ястребовото око" предложи да се въведе и видеоповторение на ситуацията за зрителите по подобие на тениса, но президентът на ФИФА Сеп Блатер не е склонен да се прекъсва играта.
"Идеално се вижда как топката минава голлинията. Ако футболът искаше да го използва, щяхме да даваме абсолютно доказателство за това, че топката е преминала голлинията", заяви Картър.
"Сега ще е като да гледаш как Юсейн Болт печели на 100 метра с едва стотна от секундата и после да не можеш да видиш повторение на фотофиниша", добави той.
Моди трий нищо да не остане!
Рейтинг: 595 РазстроеноНа къде отива тази игра... съдийските грешки са част от чара. Аз лично съм против тези технически средтва във футбола.
lz2
Рейтинг: 2583 НеутралноДа се въведат и съдии-роботи!Немедлено!Осо ено на българските мачове!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!TED (moderator är en faggot)
Рейтинг: 642 Неутрално"Говорим за изчисления до милиметър, което за футбола е много важно"
Малко не се ли престара а?!
pataran
Рейтинг: 293 НеутралноДо коментар [#1] от "Моди трий нищо да не остане!":
Да, бе! На теб ти е весело, ама питай съдиите... :Д :Д :Д
sdafcef
Рейтинг: 411 НеутралноТаско му е много весело тези дни например, телефонът не спира да звъни и все благодарности, пожелания, все добри хора
)) Смени номера, а веселбата продължава
salvador
Рейтинг: 740 НеутралноОтдавна трябваше да е започнало да се случва това и във футбола.И без това спорните моменти и то решаващи са невъобразимо малко в сравнение с хокея или тениса, така, че според мен е закъсняла тази иновация.
Комунистите са опасни за нашето здраве!!!Моди трий нищо да не остане!
Рейтинг: 595 НеутралноДо коментар [#4] от "pataran":
Какво да ги питам, нали след време това вече няма да е професия. Всичко на видео и това е. А после ние за какво ще се дървим тука из форумите? Ами джурналята?
Всеки помни "божията ръка" нали? Е да ама вече няма да има
bta
Рейтинг: 1416 НеутралноДо коментар [#2] от "lz2":
особенно за нашето първенство
Вели
Рейтинг: 1125 НеутралноИ тук ще следят нещата. Футбол брадър....
tralala2010
Рейтинг: 571 Неутрално[quote#1:"Моди трий нищо да не остане!"]съдийските грешки са част от чара[/quote]
Сега как ли ще скандира публиката? Може би "ГОЛРЕФ- педерас".
bati vi
Рейтинг: 1524 ВеселоДо коментар [#10] от "tralala2010":
Меня постоянно преследуют умные мысли! .. Но я быстрее ....Никола Николов
Рейтинг: 458 НеутралноАз се радвам за тази промяна. Време беше да я въведат, но искам да подчертая, че искам това да си остане единствената технология, която да влияе на мача. Футбола се асоциира именно с вкарването на гол, а погледнато средностатистически те не са много за един мач. А и в случая няма тълкуване на ситуацията - топката или е минала с пълния си обем или не е. Тази технология ще сигнализира единствено за това, но крайното решение пак ще е на съдиите. Все пак ако има нарушение, засада и т.н. то съдията няма да признае гол-а.
Paolo Di Canio
Рейтинг: 1053 НеутралноЕй, разгеле!
Paolo Di Canio
Рейтинг: 1053 Любопитно[quote#0:"Дневник"]
"микрочип в топката" [/quote]
Малко Off...,
Аз не че съм любител на конЦпирациите, но от бая време си мисля, че е напълно възможно с подобни средства да се помага в определени ситуации на траекторията на топката...
00222
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#3:"The_Fly"]Малко не се ли престара а?![/quote]
Ми, не! Точно до това ще доведе тази глупост... Адвокат и компютърен специалист ще са следващите двама на резервната скамейка. Голяма простотия...
Моди трий нищо да не остане!
Рейтинг: 595 ВеселоДо коментар [#10] от "tralala2010":
Още един повод против тази глупост!
Добре Облечен Бизнесмен
Рейтинг: 853 НеутралноА кога ще въведат тежки наказания за симуация, след преглед на записите. Това може би е най-важното нещо, което трябва да се случи в този спорт. Аман от балетни изпълнения и от ненаказани касапски влизания.
За да останат ХОРА в България.
Рейтинг: 740 НеутралноЕ, ще оставят съдийте без хляб тия....
НЕ само това - ами българското първенство ще загине - най-интересната част - непредвидимите мачове ще намалеят драстично, тотото ще пострада, търговията с играчи ще закъса..
Абе ужас просто..
sir_matt
Рейтинг: 458 НеутралноОстава достатъчно място за съдийски интерпретации и грешки, за да се запази този така "ценен" чар в играта - в куп други ситуации. Но да не се използват технологии за чисто фактологическо решение, като дали топката е преминала линията, е просто тъпо.
"Me and Jimmy... we're men of grass, and boots, and beauty. "С години закъснява това решение. 60,000 души (и още милиони) да виждат, че си сбъркал, и ти нищо да не можеш да направиш, защото някакъв бюрократ решил, че не можело да се променят 2-3 параграфа в инструкциите на ФИФА, и да инвестират няколко милиона долара.