Отборите от Манчестър започнаха 2013 г. с убедителни победи

Робин ван Перси и Хавиер Ернандес вкараха по два гола за "Юнайтед"

Лидерът в английската Висша лига "Манчестър юнайтед" и шампионът "Манчестър сити" постигнаха убедителни победи в първите си мачове за 2013 г. "Червените дяволи" спечелиха гостуването си на "Уигън" с 4:0, а гражданите се наложиха с 3:0 над "Стоук сити" като домакин.

По две попадения за "Юнайтед" отбелязаха Робин ван Перси и Хавиер Ернандес. Холандският нападател увеличи преднината си на върха при голмайсторите, като вече има 16 гола през сезона - с три повече от Мичу, Луис Суарес и Демба Ба.

Ернандес откри резултата в 35-ата минута. Той довкара отблизо отбита от вратаря Али Ал-Хабси топка след удар на Патрис Евра. Осем минути по-късно Ван Перси удвои с красиво попадения след хубав финт и техничен фалцов удар.

В 64-ата минута Ернандес вкара втория гол в мача. Ван Перси изпълни пряк свободен удар, при който топката се отби в стената и попадна в мексиканския нападател, който от точката за изпълнение на дузпа преодоля Ал-Хабси.

В 88-ата минута Ван Перси оформи крайния резултат след поредната грешка в отбраната на "Уигън". Двама защитници не се разбраха и предоставиха топката на Даниел Уелбек, който след това намери холандеца и той не пропусна пред опразнената врата.

Един Джеко вкара едно от попаденията за "Сити"

"Манчестър сити" също доминираше изцяло в мача със "Стоук сити". Още в началните минути Серхио Агуеро имаше две отлични възможности за гол, но вратарят Асмир Бегович направи много добри спасявания.

Все пак домакините заслужено поведоха в резултата три минути преди почивката. Джеймс Милнър отправи остро центриране по земя, което беше пресечено от Бегович, но топката попадна в Пабло Сабалета, който отблизо вкара в опразнената врата.

Второто полувреме продължи с преимущество на "гражданите". В 56-та минута Един Джеко удвои отблизо, след като Бегович не се намеси добре при удар на Агуеро.

В 73-та минута се стигна до много спорна дузпа в полза на "Сити". Давид Силва беше спънат от Нзонзи и падна в наказателното поле, но нарушението беше извършено извън наказателното поле. Агуеро беше точен за 3:0. Малко по-късно аржентинецът получи контузия и беше заменен от Карлос Тевес.

В останалите срещи, играни по същото време, "Суонзи" се добра до домакинско равенство 2:2 срещу "Астън вила" с гол в 94-ата минута, "Уест хем" победи "Норич" с 2:1, а "Тотнъм" обърна "Рединг" от 0:1 до 3:1.

В ранния мач от кръга "Фулъм" победи "Уест бромич" като гост с 2:1. Българският нападател Димитър Бербатов вкара първия гол, който беше и първи във Висшата лига за 2013 г.