Джокович преодоля Бердих и достигна полуфинал срещу Ферер

Водачът в световната ранглиста Новак Джокович продължава успешно защитата на титлата си<br />

Шампионът Новак Джокович спечели 19-ата си поредна победа в Australian Open и достигна до полуфиналите. Водачът в световната ранглиста се наложи с 6:1, 4:6, 6:1, 6:4 срещу Томаш Бердих.

Два дни след петчасовата среща със Станислас Вавринка сърбинът имаше нужда от два часа и половина, за да спечели. Следващият му съперник ще е испанецът Давид Ферер.

Четвъртият в схемата направи пълен обрат за 4:6, 4:6, 7:5, 7:6, 6:2 срещу сънародника си Николас Алмагро. Джокович няма загуба срещу Ферер в мачовете от турнирите в Големия шлем, които са играли досега.

Въпреки изтощителния си мач с Вавринка сърбинът започна силно срещу Бердих. Чехът успя да спечели само втория сет, а в първия и третия шампионът беше убедителен.

Джокович взе ранен пробив в четвъртия сет, но Бердих не се предаде до последно. Петият в схемата спаси три поредни мачбола на сърбина при 4:5, но не можа да стигне до пробив и равенство. При четвъртия си опит миналогодишният първенец записа десетата си директна точка от начален удар и спечели мача.

Той имаше значително предимство при спечелените точки след вкаран първи сервис - 80% срещу 66% за съперника му. Освен това допусна и много по-малко непредизвикани грешки - 23 срещу 42.

Водачът в световната ранглиста се класира за 11-и пореден път в полуфиналите в турнирите от Големия шлем. Така той изпревари Иван Лендъл (10), но изостава от Роджър Федерер (23).