Анди Мъри достигна до полуфиналите в Мелбърн без загубен сет

Мъри спечели 12-а поредни победи в турнирите от Големия шлем и общо 18 в последните си 19 срещи

Олимпийският шампион Анди Мъри се класира за полуфиналите на Australian Open след лесна победа с 6:4, 6:1, 6:2 срещу французина Жереми Шарди. Световният номер 3 се нуждаеше от 1 час и 50 минути, за да преодолее съпротивата на единствения непоставен тенисист, достигнал до тази фаза.

Шотландецът се класира за полуфиналите в Мелбърн за четвърта поредна година и за осми път в последните девет турнира от Големия шлем е сред четиримата най-добри. Той се намира в серия от 12 поредни и общо 18 победи в последните си 19 срещи в шлема.

В хода на тазгодишния Australian Open Мъри не е загубил нито един сет и е дал на съперниците си 41 гейма. До момента шотландецът е срещнал само един поставен тенисист - Жил Симон, а най-сериозна конкуренция срещна в лицето на квалификанта от Литва Рикардас Беранкис.

25-годишният Шарди, който за пръв път игра четвъртфинал в турнирите от Големия шлем, не оказа почти никаква съпротива на Мъри. Французинът показа най-силната си игра в мача, след като загуби първите четири гейма, но успя да намали резултата до 4:5.

Последва оспорван гейм, преминал през няколко равенства, който все пак шампионът от US Open спечели. След това Мъри взе 11 от следващите 13 гейма, за да сервира за мача при 5:1. Шарди върна един от пробивите, но шотландецът на свой ред взе подаването на съперника, а с това и победата.

В полуфиналите Мъри ще се изправи срещу победителя от мача между Роджър Федерер и Жо-Вилфред Цонга в опит да достигне трети финал в Австралия и трети пореден и общо шест в турнирите от Големия шлем.