Красимир Анев завърши 19-и в инфарктно преследване на световното по биатлон

Българският биатлонист Красимир Анев направи трето поредно силно състезание на световното първенство в Нове Место, Чехия.

След като помогна на България да завърши на 16-ото място в смесената щафета, а в спринта финишира 11-и и постигна най-добрия резултат за български биатлонист от 1985 г., днес той зае 19-а позиция в преследването.

Анев, който има два сребърни и два бронзови медала от европейски първенства - през 2008 и 2011 година, измина 12.5-километровата дистанция за 34:24.7 мин., като изостана с 1:49.2 мин. от победителя Емил Хегле Свендсен.

25-годишният българин направи по една грешка във втората и четвъртата си стрелба. Благодарение на силните си резултати в спринта и преследването той почти сигурно ще си осигури място в масовия старт, където участват 30-те най-добри. Единствено катастрофално представяне в индивидуалното могат да го лишат от това.

Свендсен пък спечели трета поредна световна титла в Нове Место, общо десета в кариерата си и първа в дисциплината преследване.

Норвежецът стигна до успеха след паметен финален спринт със защитаващия титлата си Мартен Фуркад. Страхотната битка между двамата беше решена след фотофиниш. Французинът дори финишира с плонж, но все пак ските на Свендсен имаха предимство.

Норвежецът, който имаше аванс от 8 секунди след спринта, се движеше в отлично темпо и свали първите 15 мишени. В същото време Фуркад направи по една грешка във втората и третата си стрелба и изглеждаше, че няма да успее да се пребори за златния медал.

Свендсен обаче допусна една грешка при втората стрелба от положение прав и трябваше да влезе в наказателната обиколка за допълнтелни 150 метра. Това даде шанс на Фуркад, който се възползва, за да направи застигане, но все пак изгуби битката във финалния спринт.

Антон Шипулин и Дмитрий Малишко пък проведоха оспорвана битка за бронзовия медал, спечелена от Шипулин с аванс от 1.8 сек. Двамата руснаци се движеха заедно със Свендсен и Фуркад по последната обиколка, но бяха изръсени след много добра атака на французина.