"Ботев" съкруши с 2:0 "Левски" пред пълен стадион в Пловдив

&quot;Ботев&quot; спечели първата си победа срещу &quot;Левски&quot; след 16 години<br />

© Дневник

"Ботев" спечели първата си победа срещу "Левски" след 16 години

"Ботев" победи с 2:0 "Левски" в най-интересния двубой от 17-ия кръг. Пловдивчани надиграха съперника си и заслужено триумфираха след головете на Бобан Грънчаров и Иван Цветков. Това е първата победа на "канарчетата" срещу сините след 16-годишно прекъсване.

Срещата се игра пред препълнени трибуни на "Христо Ботев". Това беше първият мач между двата отбора на стадиона на жълто-черните от четири години насам. Привържениците на двата отбора направиха зрелищни хореографии в началото в стремежа си да вдъхнат сили на любимците си.

Мачът беше равностоен до гола на Грънчаров в 28-ата минута. След него отборът на Станимир Стоилов имаше превъзходство срещу сините, като можеше да спечели и по-убедително.

"Ботев" започна по-активно в първите минути, но без да стигне до опасности пред Пламен Илиев. Постепенно сините изравниха играта, като стояха спокойно.

В шестата минута Тодор Неделев изпълни пряк свободен удар от добра позиция пред наказателното поле, но улучи стената. В 17-ата той подаде към Вандер Виейра и бразилският нападател стреля, но в ръцете на Илиев.

Малко след това Роман Прохазка остана много близо до това да даде преднина на "Левски". Той стреля силно от разстояние, но топката мина на по-малко от педя покрай гредата на Адам Стаховяк.

В 26-ата минута след центриране отляво Грънчаров се оказа сам и игра с глава, но не улучи вратата. Две по-късно игралият силно македонски защитник вкара с глава след изпълнение на ъглов удар отляво на Илиев.

Веднага след гола срещата беше прекъсната за четири минути заради напрежение по трибуните. Привърженици на двата отбора се замеряха с камъни, като беше хвърлена и ракета.

Привържениците на двата отбора създадоха много хубава атмосфера, но в средата на първото полувреме имаше и инциденти, които доведоха до прекъсването на мача за четири минути<br />

© Дневник

След подновяването на играта темпото спадна. До края на частта най-доброто положение беше пред Неделев, който беше изведен в добра позиция пред Илиев. Футболистът на "Ботев" предпочете да стреля, вместо да подаде на Виейра, но не улучи вратата.

Почти цялото второ полувреме беше под контрола на "Ботев". В 58-ата минута Борис Галчев уцели гредата след изпълнение на фаул. Три по-късно капитанът на "Левски" Станислав Ангелов получи втори жълт картон и беше отстранен. След още три при бърза атака Неделев пусна добре към непокрития Цветков вляво, който от няколко метра с мощен удар не остави възможности на Илиев да спаси.

До края головите положения не бяха много. "Ботев" направи добри контраатаки, но не можа да се възползва от тях, за да стигне до трети гол.

"Левски" е втори с 40 точки, като изостава с една от шампиона "Лудогорец", който е с мач по-малко. "Ботев" се изравни с "Литекс" с по 32 точки.

При хулиганските прояви след първия гол на "Ботев" са наранени петима души от агитката на "Левски". Двама от тях са настанени в болница, а другите трима са освободени след оказаната им помощ. Екип на "Бърза помощ" е съдействал на още петима по-леко пострадали на стадиона. Трима запалянковци са отведени за разпит в Шесто РПУ в Пловдив, като на единия е съставен акт по Закона за футболното хулиганство, обявиха от МВР.