България остава непобедена след силно 1:1 с Дания

България заема второто място в група В с десет точки след равенството в Копенхаген<br />

Българският национален отбор по футбол изигра силен мач и остава непобеден след равенство 1:1 в тежкото си гостуване на Дания в световна квалификация от група B.

Възпитаниците на Любослав Пенев откриха резултата в 50-ата минута със страхотен гол на Станислав Манолев и само могат да съжаляват за изравнителното попадение на Даниел Агер от спорна дузпа десет минути по-късно.

България започна плахо двубоя, но се представи отлично в защита и изигра много добро второ полувреме. С изключение на ситуацията около наказателния удар "лъвовете" не допуснаха опасни положения в своето наказателно поле и сами създадоха няколко такива пред вратата на противника.

Националите получиха мощна подкрепа от българските зрители на стадион "Паркен" в Копенхаген, които почти през целия мач напълно заглушаваха феновете на домакините.

Очаквано Дания влезе по-активно в срещата и още в третата минута Николай Михайлов трябваше да избива изстрел на Кристиан Ериксен от фаул. Топката отиде в краката на Андреас Корнелиус, а Светослав Дяков блокира удара му.

Българите удържаха домакинския натиск, но в 18-ата минута Николай Бодуров се контузи и беше заменен от Радослав Димитров. Веднага след това Михайлов отново трябваше да се намесва авторитетно, като два последователни пъти спаси удари с глава на Денис Ромедал. При последвалия корнер Николай Стокхолм също се отчете с пропуск.

Датчаните продължиха да нападат и в 36-ата минута Ериксен беше близо до попадение след грешка на Георги Миланов, но футболистът на "Аякс" стреля неточно. "Лъвовете" отвърнаха с бърза атака, при която удар на капитана Ивелин Попов бе избит в корнер.

След почивката съставът на Пенев вече се бе отърсил от напрежението, като показа добра постройка в отбрана и повече желание в предни позиции. Ромедал отправи първия изстрел за частта, спасен от Михайлов. Веднага след това Попов навлезе в наказателното поле на домакините, но вместо да стреля, потърси подаване към Александър Тонев, което бе пресечено.

Българите много бързо дочакаха своя шанс, който дойде в 50-ата минута. Тогава при поредната скоростна атака на "трикольорите" Тонев центрира отляво и връхлитащият Манолев директно се разписа във вратата на Андерсен. Футболистът на "Фулъм" вкара третия си гол в световните квалификации.

След още десетина минути крилото на "Лех" (Познан) пропусна сам да отбележи, а в ответната атака домакините се върнаха в мача. Корнелиус проби в наказателното поле на Михайлов и игра с ръка, но реферът видя опасна игра на Илия Миланов и отсъди дузпа. Агер застана зад топката и не сбърка за 1:1.

До края на двубоя българите можеха да стигнат до успеха, но Тонев и Владимир Гаджев не уцелиха вратата, а Георги Миланов си изкара глупав жълт картон и ще пропусне гостуването на Италия на 6 септември. В заключителните минути Симон Кяер за последно изпробва рефлекса на Михайлов с глава, но вратарят спаси опасния удар и запази равенството.

Италия отново победи с 2:0 Малта, този път като гост. И двете попадения за сребърните медалисти от Евро 2012 отбеляза Марио Балотели. "Скудра адзура" остава начело в група B с 13 точки, а България запазва втората си позиция с 10. Победата на Чехия с 3:0 над Армения изведе тима на трето място с осем точки, докато Дания е на четвъртото с шест. "Лъвовете" обаче са с мач повече от останалите отбори в четворката.